Namísto trhání vstupenek, prodávání zmrzliny či křiku dětí sledovali letos provozovatelé koupališť a kempů na Znojemsku oblohu a čekali, zda se zlepší počasí. Skoro polovinu prázdnin propršelo a místním koupalištím a rekreačním zařízením tak klesly tržby. Naopak kasteláni hradů a zámků si letošní sozonu pochvalují.

Nejhorší léto svého působení na koupališti v Mramoticích u Znojma popisuje správce plovárny Ladislav Vojtěchovský. „Letošní sezona byla pro mě již jedenáctá. Za celou dobu, co tady správcuji, je tento rok nejhorší. V první řadě na to mělo vliv počasí. U nás je ale problém i se špatnou příjezdovou cestou, která je v havarijním stavu, což může návštěvníky odradit. Další věc je ta, že byla uzavřená silnice,“ vysvětluje správce.

Dále dodal, že kapacita koupaliště je do pěti set lidí. „Za celé prázdniny jsme naplno fungovali asi sedm dní, kdy bylo toto číslo naplněno. Ostatní dny se návštěvnost pohybovala kolem stovky lidí. Doufejme, že příští rok to bude lepší,“ věří Vojtěchovský.

Ještě do konce září bude otevřeno koupaliště Louka ve Znojmě. I tam ale letos přišlo méně lidí. „Sezona od začátku prázdnin nebyla dobrá. Zachránily nás až tepla, která přišla v srpnu. Prázdniny u nás jinak byly bez vážnějších problémů nebo zranění,“ řekl správce plovárny Louka František Svoboda.

Počet návštěvníků Louky je v současné době podstatně nižší než vloni. Plovárna má před sebou ale ještě celé září. „Za letošní rok je zatím asi o deset tisích hostů méně oproti loňskému roku. Nejlepší sezona byla v roce 2006. Tehdy koupaliště navštívilo kolem čtyřiadevadesáti tisíc lidí. Kapacita plovárny je dva tisíce pět set míst, jen v nejparnějších dnech ale bylo koupaliště zcela zaplněno,“ dodává Svoboda.

Starosta Únanova Vojtěch Fabík také vnímá špatné počasí. „Sezona byla celkově z hlediska počasí horší. Posledních pár tropických dní byla návštěvnost velice slušná, takže to tu sezonu trošku dohnalo. Koupaliště je již deset let v provozu. Letošní rok sice nepatří mezi nejlepší, ale ani mezi nejhorší. Spíše takový průměr,“ přiznává starosta.

Letní koupací sezona pomalu končí i na přehradních nádržích a v turistických kempech. „Letošní rok je oproti loňsku slabší a to byl vloni hodně špatný rok. Za šest let, co jsem tady, je to nejslabší sezona. Podepsalo se na tom hlavně počasí. Minulou sezonu tu prošlo branou kolem sto tisíc lidí a letos to bylo o třicet procent méně,“ konstatoval ředitel kempu Pláž na vranovské přehradě Pavel Svoboda.

Pomalu se ke svému konci blíží i sezona hradů a zámků. Někteří kasteláni si nestěžují, jiným komplikovala návštěvnost objížďka ve Vranově nad Dyjí.

„Letošní prázdniny jsou slabší, protože tady máme pořád stavební uzávěru, která se prodloužila až do pátého října. To nám hodně ovlivnilo návštěvnost. Celkem zhruba o dvacet procent. Co se týče například výstav, u nich si na návštěvnost stěžovat nemůžeme. Oproti loňskému roku přišlo o dvanáct procent lidí více,“ podotkl zástupce kastelána zámku Vranov nad Dyjí Karel Janíček.

Prázdniny si naopak pochvaluje kastelán hradu Bítov Jan Binder. „Letos jsme na tom lépe. Oproti minulým prázdninám hrad doposud navštívilo asi o čtyři tisíce návštěvníků více. Kastelána tady dělám pátým rokem a po finanční stránce je tato sezona nejlepší. Určitě to je i díky tomu, že jsme vstupné zdražovali opravdu jen nepatrně nebo že tu Česká televize natáčela pohádku. Díky těmto vlivům jsme na tom za letošní prázdniny finančně lépe. Co se ale týče počtu návštěvníků, nejlepší byla loňská sezona,“ propočítal kastelán hradu.

Dobré návštěvnosti se těšil i hrad Cornštejn. „Za červenec a srpen ho vidělo o tisíc návštěvníků více než loni. Minulý týden, když byly vedra, tak se návštěvnost snížila, ale jinak byl zájem bezvadný,“ uzavřel Ivo Žák.