I letos budou mít návštěvníci možnost slyšet převážně kapely ze znojemského okresu, hrající výhradně svoji vlastní autorskou tvorbu. „Snažím se o to, aby si tento festival i nadále uchovával atmosféru, která zde panuje již od jeho prvního ročníku. Tedy, aby se zde setkávali lidé s obdobným světonázorem, pohrdající konzumním způsobem života, hledajících jinou kulturu. Proto tolik kladu důraz právě na ryze autorskou tvorbu se zaměřením především na místní muzikantskou komunitu," uvedl hlavní organizátor festivalu Jiří „Jonatán" Jonáš.

Výjimkou mezi domácími kapelami bude skupina Kauflant z Kopřivnice. „Tahle kapela se mi jevila být natolik zajímavou, že jsem se o tento zážitek chtěl podělit s návštěvníky tohoto festivalu," vysvětlil Jonáš.

Celý festival zahájí básník a písničkář Jiří Marek. Je to vítěz krajské Porty se skladbou Cizinec, která na festivalu také zazní. „Chystám své druhé cédéčko. Hned po mém samostatném koncertu vystoupím s indie-rockovou skupinou Psychocandy. Na přelomu září a října chceme vydat EP. Na StatekFest se moc těším. Je fajn hrát pro domácí publikum a své známé," řekl Marek.

Další kapelou bude The Joy of Sect. „Konečně bude na tomto festivalu hrát punková skupina a jsem strašně rád, že to budou právě oni. Měli by zde prvně představit jejich nové EP s názvem This is Joy! a vzhledem k jejich rebelantsky punkovému projevu si troufnu odhadnout, že to bude pěkná divočina. Dalším vystupujícím bude zbrusu nová kapela Mad Race. Nová v tom slova smyslu, že se jedná o nedávno vzniklé hudební uskupení, ale všichni její členové jsou již ostřílenými muzikanty včetně jejich zpěvačky Lucky. Nabízí velmi příjemné prolínání tvrdé hudby s libým dívčím hlasem," naznačil Jiří Jonáš.

Dalšími vystupujícími jsou již X-Core. Přestože loni plánovali svoji derniéru, dostali letos nabídku, která se nedá odmítnout. „Budeme hrát na legendárním festivalu Trutnoff, takže jsme Jonatánovi kývli také na vystoupení na Statku. Hosté festivalu se mohou těšit jak na nové songy, tak samozřejmě i na staré hity jako Kriminál, Svědomí, Fuck of Nazi a další," sdělil frontman kapely David „Ozy" Václavík.

X-core nabídnou jistý návrat do starých dobrých brutálních riffů spojených s řevem jejich zpěváka Ozyho.

Ke znojemským kapelám letos přibudou i umělci zpoza hranic našeho okresu. „Až z Kopřivnice. Měl jsem je možnost slyšet v dubnu tohoto roku v jednom brněnském klubu a tak mě jejich hudba chytila, že už v tu chvíli jsem věděl, že zde musí zahrát. A stane se. Opravdová heavy-alternativní lahůdka pro fajnšmekry," nastínil Jonáš.

Organizátor se liž loni rozhodl, že nebude žádat o peněžní podporu město a festival zaplatí ze svého. „Dělat StatekFest bez podpory měst mi umožňuje být nezávislý na veřejných penězích. Dává mi to takovou míru svobody projevu, že si mohu dovolit zde namísto smluvně zajištěných slov díků a hrané vděčnosti vůči radnici kritizovat a poukazovat na věci, které se mně nelíbí," dodal Jiří Jonáš.