„Křišťálová noc se přelila i sem do Sudet, právě během ní byla zničena znojemská synagoga. Nejdříve byla vyrabována a potom vypálena a rozbořena. Její zbytky byly odstraněny až po válce,“ řekl předseda Okrašlovacího spolku Lubomír Černošek. Modlitebna předválečné znojemské židovské obce stála na nynějším náměstí Svobody. V místech, kde je budova finančního úřadu a úřadu práce. „Té památky si nikdo zatím nevšiml. Okrašlovací spolek se proto rozhodl, že místo, kde stála, připomene pamětní deskou,“ dodal Černošek. Památník by se na místě měl objevit na konci listopadu.

Novodobá židovská obec existovala ve Znojmě od konce devatenáctého století. Její členové se rozhodli vystavět vlastní synagogu na konci devadesátých let. Honosná stavba v tehdy módním maurském stylu stála pětašedesát tisíc zlatých. Do jejich zdí byly vloženy i náhrobky ze středověkého znojemského hřbitova, pocházející až ze třináctého a čtrnáctého století.

Židovská obec ve Znojmě po druhé světové válce zanikla. „Během konfliktu zahynulo v koncentračních táborech a na bojištích na šest set šedesát pět členů tehdejší znojemské židovské obce,“ dodal Černošek.

Jen několik dní před tím, než ve Znojmě hořela synagoga navštívil město Adolf Hitler. Ukázal se zde 26. října 1938. Vítal ho dav lidí.