Předchozí díly seriálu
Vinaři pod lupou
naleznete ZDE

„Dohromady bylo označeno asi sto osmdesát tisíc lahví,“ říká předseda sdružení VOC Znojmo František Koudela.
Novinkou v činnosti sdružení je nový internetový portál, ale také film či katalog.


Proč jste ve druhém roce svého praktického působení přepracovali původní internetové stránky?
Původní verze našich internetových stránek byla spuštěna již v roce 2009, kdy byl ve znojemské vinařské podoblasti zaveden první apelační systém v České republice, vína originální certifikace. Hlavní náplní nových internetových stránek je seznámení veřejnosti s prací VOC Znojmo a podtržení významu i podstaty apelačního systému, na jehož základech je VOC Znojmo postaveno. Neméně důležitým úkolem internetové prezentace je představení Znojemské vinařské podoblasti a tamních typických odrůd vinné révy, tedy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené.

Co lze na novém webu dále najít?
Ke speciálním rubrikám například patří Kde koupíte vína VOC a Oceněná vína VOC. Celou interaktivní internetovou prezentaci doplňují jedinečné fotografie ze znojemské vinařské podoblasti, které byly připraveny právě pro tyto internetové stránky. Nechybí ani fotogalerie a záznamy z akcí, které VOC Znojmo pravidelně pořádá.

Jakou další formu prezentace a podpory prodeje VOC vín jste připravili?
Letos jsme vydali katalog VOC vín, jakousi tvář VOC. Slouží k tomu, aby si jak zákazníci, tak třeba i různé kontrolní orgány mohli ověřit původ vína. Zaměřili jsme se na hlavní kritéria VOC vín, vysvětlujeme, kde vznikla, jak mají vypadat a co mají spotřebiteli přinést.
Také jsme natočili film, který je na DVD právě v distribuci. Trvá pětačtyřicet minut a namluvil jej známý moderátor Jan Vala.
Film je rozdělen do tří částí. První je naučná a popisuje samotná VOC vína, druhá se točila na různých akcích a nabízí přehled přes celý vinařův rok. Třetí část představuje vizitky našich vinařů. Nyní připravujeme ještě mapu. Chtěli jsme, aby nové internetové stránky navázaly na všechny tři novinky a aby obsahovaly všechny informace, které v ostatních materiálech nabízíme.

Jak všechny propagační materiály včetně webových stránek pomáhají ve vlastním prodeji VOC vín?
VOC Znojmo je samozřejmě postaveno na kvalitních a výjimečných vínech, ale také na tom, že jednotliví vinaři budou mezi sebou spolupracovat. Jde o to, aby se informace o VOC dostávaly ještě více mezi veřejnost. Takže každý z našich členů, který někam jede prezentovat svá vína, vezme s sebou také materiály o VOC a pomáhá nás takto propagovat. Letos se nám podařilo vybudovat databázi asi dvou a půl tisíc zákazníků.
Musím však podotknout, že jsme stále ještě na samém začátku. Pořád musíme vysvětlovat, co je to apelační systém, jaké jsou jeho výhody, co by zákazník měl v lahvi, označené certifikátem VOC, nalézt.

S kolika vinaři jste vlastně začínali a jaká je situace dnes?
Na první schůzce v roce 2005 bylo asi dvaatřicet zástupců vinařů a vinařství. Když naše sdružení vzniklo oficiálně, bylo jeho členy celkem dvanáct vinařství. Dnes máme patnáct členů. Zájem mají další vinaři a je jen na nich, zda podají žádost o vstup do sdružení. Musím ale podotknout, že pro nás je důležitá kvalita vín, nikoli počet členů.

Jste stále první a jediní, kdo v republice nabízí VOC vína?
Vzniklo už také VOC Modré Hory. Jde o vinařskou velkopavlovickou vinařskou oblast a my s nimi spolupracujeme. Naše znojemská podoblast je typická právě pro naše tři VOC odrůdy bílých vín, tedy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené.
Kolegové z VOC Modré Hory mají výborné Frankovky či Modrý Portugal. Takže produkují jiné odrůdy, pro jejich oblast typických vín.

Plánujete nějakou obměnu nabízených tří odrůd vín VOC?
Rozhodně ne. Jak jsem již uvedl, když vinaři vyzdvihnou svá nejtypičtější a zároveň výjimečná vína, soustředí se právě na ně a zákazník si pak může vybírat podle oblastí.

Jak často se k hodnocení vín scházíte a kolik vzorků vyřazujete?
Zatřiďování probíhá dvakrát do roka, tedy v květnu a v srpnu. Sejde se komise se členy, kteří mají zkoušky a která je schválená Ministerstvem zemědělství. Loni přišlo třiapadesát vzorků, přičemž v prvním kole prošlo dvanáct a ve druhém kole třiatřicet vín. Úspěšnost je tedy vyšší, než padesát procent.

Najde zákazník někde v republice kompletní sortiment vín VOC Znojmo ke koupi?
Ne, takto to postaveno není. Většina zákazníků se zaměřuje na konkrétní oblíbené vinařství, ve kterých nakupuje také VOC vína. Jiná věc jsou degustace, kde VOC vína lze přechutnat všechna, ale přímo kompletní VOC vína, jak se říká pod jednou střechou, nenabízíme.

Vážení čtenáři, seriál Vinaři pod lupou najdete také v tištěné podobě každou středu ve Znojemském deníku Rovnost