Pobít se před diváky meči, dýkami, bijáky a halapartnami a pak po práci ještě rychle pádit před schvalovací komisi a vysypat z rukávu jména komunistických ministrů kultury či odrecitovat angažované texty doby socialistického realismu. Přestože začátky znojemské skupiny historického šermu Přemyslovci nebyly nejlehčí, její šermíři přežili nejen dobu socialistickou, ale i porevoluční období divokého budování kapitalismu a vesele se navzájem mlátí dodnes. Tento týden oslaví třicet let na tuzemské scéně.

Přemyslovci tak dnes patří mezi nejstarší soubory v republice. Poprvé oficiálně vystoupili šestého listopadu 1981. A nyní chystají oslavy třicetin, které se budou konat v sobotu v Althanském paláci.

Skupina Přemyslovci vznikla z takzvaných Rytířů Otakarových, kteří patřili do souboru historického vinobraní Františka Koukala. Ti po zákazu vinobraní komunisty po roce 1969 nikde nevystupovali. Až po dvanácti letech vznikl soubor nový. Jednou ze zakládajících členek byla tehdy Marta Karásková.

„V roce 1980 jsme se šli podívat s bývalým manželem Oldřichem Karáskem a švagrem Otakarem Janeckým do Domečku (dnešní Česká spořitelna – pozn. red.) na hodokvasy. Vystupovala tam brněnská šermířská skupina Duel. Mě tehdy napadlo, proč by u nás měli dělat hodokvasy Brňáci, když my to umíme taky. Bylo mi smutno po šermu a po nádherných zážitcích s Františkem Koukalem,“ zavzpomínala Karásková na impuls, který vedl k založení Přemyslovců.

Aby mohli Přemyslovci veřejně vystupovat, museli zvládnout takzvané přehrávky. Paradoxem té doby bylo, že znojemská skupina historického šermu spadala do kategorie cirkusy a varieté. „Skládali jsme zkoušky nejenom ze šermu, ale také vědomostní a politické. Po jejich složení jsme dostali průkazku, že jsme evidovaní jako členové cirkusů a varieté,“ usmívala se Karásková.

Dlouholetým vedoucím Přemyslovců byl Antonín Spáčil. „Šermoval jsem už za pana Koukala. Byl jsem velice rád, že nám to zase povolili. Jezdili jsme na bítovské hodokvasy, vystupovali jsme za Domečkem a pak v hotelu Dukla,“ sdělil.

Nyní Přemyslovce vede už patnáct let Antonín Maceček. Ten v sobotu organizuje kulaté oslavy. „Skupinou prošlo skoro sto lidí. Snad s výjimkou třech či čtyřech, na které jsme nesehnali kontakt, jsme pozvali všechny. Pokud by to tady někdo četl a nedostal pozvánku, tak bych byl rád, kdyby dorazil,“ uvedl současný vedoucí skupiny.

K Přemyslovcům přišel po vojně ještě v komunistické éře. „Byla to obrovská euforie. Do té doby jsem se zabýval muzikou, ale nebavilo mě ji dělat na takové úrovni, jak se musela za komunistů dělat. Nebylo moc možností k tvůrčím činnostem, takže jsem byl moc rád, že můžu dělat divadlo a šerm u Přemyslovců,“ dodal Maceček.

Současným repertoárem Přemyslovců jsou zejména pohádky. „Vystupujeme ve školách, vyjma letošního ročníku i na znojemském vinobraní, jezdíme po historických akcích a slavnostech. Kromě naší republiky jsme byli v Holandsku, v Itálii, v Rakousku nebo na Slovensku. Náš šermíř Petr Vytopil byl dokonce až v Americe,“ poznamenal Maceček.

Přemyslovci mají mezi amatérskými skupinami v republice zavedené jméno. „Je to osvědčená značka. Když si je pozvu, vím, že nemusím mít strach o kvalitu představení,“ prohlásil znalec historických skupin a majitel tvrze v Žeroticích Jaroslav Dytrych.