„Samozřejmě už přemýšlíme, co dál. Domlouváme se se znojemskými sportovními kluby, fotbalisty, hokejisty. A jsme v kontaktu i se znojemskými strážníky," naznačila Hlobilová. Zdůraznila přitom, že zápis do registru je jen první krok. „Vysvětlujeme případným dárcům. že je to zodpovědné rozhodnutí a že pokud má být užitečné, je potřeba, aby byli připraveni dřeň darovat, pokud ji bude nemocný člověk potřebovat," upozornila Hlobilová a dodala, že všichni zaregistrovani jsou v Českém národním registru dárců dřeně evidováni do šedesáti let. Skutečným dárcem kostní dřeně se stává kvůli důležité shodě genetických znaků, která je k transplantaci třeba, až každý stodvacátý z registru. „Někoho z odběrového centra kontaktují poměrně brzy, jiného nikdy. Už za to, že do registru člověk vstoupí a je připravený někomu zachránit život, si zaslouží velký dík, stejně jako všichni, kdo se na první akci projektu Znojemsko na dřeň podíleli," doplnila Iveta Hlobilová. K přihlášení do registru se rozhodl i mladý Angličan Michael Herbert, který žije ve Znojmě a učí angličtinu. „V pátek mi jeden student řekl, že tady byl a nechal si vzít krev kvůli registru kostní dřeně. Věděl jsem, že sem v sobotu půjdu, tak jsem si řekl, že se přidám také. Slyšel jsem také o zdejším dítěti, kterému registr pomohl dárce najít," řekl Herbert.

Zapsat se do registru dárců kostní dřeně přišli společně fotbalisté ze Suchohrdel.

Spojení náborové akce pro dárce s Garage Designem označil za dobrý nápad. „Už v Anglii jsem dával krev a tohle bylo užitečné pro lidi jako já, kteří neví, kam tady ve Znojmě zajít, aby se mohli nechat zaregistrovat," dodal učitel.

Z výsledku akce je příjemně překvapený lékař hematologicko¬transfuzního oddělení znojemské nemocnice Pavel Jajtner. „Jsem nadšený. Konečné číslo přesáhlo počet dárců v registru kostní dřeně, kteří se přihlásili sami, bez kampaně. Věřím, že podobnou akci brzy zopakujeme. Paní Hlobilové za její snažení děkuji za celé naše oddělení. Velký dík patří i vrchní sestře Eleně Voznicové, která byla zájemcům o zařezení do registru po celé dva dny k dispozici," zakončil Jajtner.

dárcovství dřeně Lidé ve věku 18 až 35 let mohou vstoupit do Českého národního registru dárců dřeně a zachránit život těžce nemocnému tím, že darují nepatrné množství svých zdravých krvetvorných buněk pro transplantaci. Na Znojemsku je možné se zapsat do registru dárců kostní dřeně na hematologicko¬transfuzním oddělení znojemské nemocnice. Potřebné informace najdou také na www.znojemskonadren.cz