Připravit své auto na náledí a sníh se rozhodla v těchto dnech většina řidičů. Pneuservisy se snaží vyhovět všem zájemcům, ale někde objednávají až na listopad.

Martin Sklenský ze Znojma měl štěstí, čekal jen necelou čtvrthodinu. „Jsem rád, že mám auto na zimu připravené. Platil jsem něco málo přes pět set korun, což je solidní cena," uvažoval Sklenský.

Na počkání zvládají zájemce obsluhovat v některých znojemských servisech. „Vše běží bez problémů a všechny čtyři pneumatiky vyměníme během deseti minut. Lidé se nemusí objednávat," naznačil majitel servisu Pavel Vrána.

Naopak až na první listopadový týden objednávají zákazníky u Jana Kárníka, i když se snaží vyhovět všem zájemcům. „Do konce října jsme beznadějně plní," sdělila Věra Kárníková.

Co říká zákon?
Zákon ukládá, že od prvního listopadu do konce března musí mít řidič obuté zimní pneumatiky tam, kde lze očekávat na silnici sníh nebo námrazu. Pokud řidič pojede na letních pneumatikách na silnici bez námrazy, nic neporušuje. Jestliže nasněží, dopouští se přestupku.

Týden a půl dopředu naobjednávané zákazníky a dva brigádníci k ruce. Tak vypadají odpoledne a večery u Dušana Kalců v Moravském Krumlově. „Snažíme se předejít frontám a přezutí si objednáváme s půlhodinovými rozestupy. Je fakt, že výměnu stihneme obvykle do čtvrt hodiny, ale počítáme s případnými komplikacemi," vysvětlil Kalců.

Plno očekává ještě do poloviny listopadu. „Kdo nejezdí často, s přezutím auta tolik nepospíchá. Ceny se u nás pohybují od tři set korun do čtyři sta padesáti korun za celé auto," přiblížil Kalců.

Podle odborníků je teplotní hranice, kdy je vhodné uvažovat o přezutí auta, sedm stupňů Celsia.. „Existuje zákonná povinnost, která mluví o datu prvního listopadu, souvislé sněhové pokrývce nebo náledí, je tedy poměrně benevolentní. Řidiči by se měli řídit venkovní teplotou, pokud je dlouhodobě kolem sedmi stupňů, je ten správný čas pro přezutí pneumatik," naznačil odborník na dopravu Marek Neuschl ze znojemské autoškoly. Dodal, že zimní pneumatika je měkčí a lépe přilne k silnici i na mokrém povrchu.

Jestliže řidiči přezutí podcení, musí počítat při sněhu a námraze s pokutou dva až pět tisíc korun. Měli by také vědět, že brzdná dráha bude s letními pneumatikami podstatně delší.