Jen o hodinu později se už městem nesou houpavé tóny Brněnských heligonkářů. „Táto, skoč mi pro burčák,“ žádá při tom jedna z přihlížejících návštěvnic svého chotě. Vedro je úmorné, rtuť teploměru šplhá přes třicet stupňů Celsia.

V tu chvíli ale není náměstí ještě zdaleka zaplněné, lidé korzují mezi stánky, jiní míří k bráně místního zámku nebo se svými dětmi do zámecké zahrady. Tam jsou pro ty nejmenší připraveny trampolíny a pro větší děti motorové čtyřkolky. „Netočí se ti hlava? Otoč to a jeď na druhou stranu. To to nejede rychleji?“ hecuje otec svého syna, který monotónně krouží po oválné dráze mezi kužely.

To už se ale u kostela a současně i před branou zámku řadí dvě skupinky v historických kostýmech. Na letošek si připravili úplně novou scénu. Do městečka sice znovu dorazí Hynek z Kunštátu a Jevišovic zvaný Suchý Čert, kromě něj už ale své místo v průvodu hledají i Katruš ze Mstěnic, Vok z Holštejna, Jan Sokol z Lamberka a další. Autorka nového scénáře Eva Slezáková přidělila roli snad každému ochotníkovi z jevišovického divadelního spolku Dosoj. A teď nedaleko pódia napjatě sleduje, co na její dílo řeknou diváci.

A těm se dobová scéna líbí, i když repliky některých postav občas zadrhnou. Náměstí je přesto zaplněné do posledního místečka. „Josef, nesněz nám všechno!“ volají lidé se smíchem na jednu z postav, která se ve své roli pouští na pódiu do nefalšovaných klobás a opečených stehýnek.

„Hele, jak teta hezky tančí,“ ukazuje zase maminka svému synovi na skupinku žen, které napodobují dobový tanec.

Návštěvníky v tu chvíli čeká ještě vystoupení country skupiny S.A.M.C.I., následující kapelu Elán Revival už ale po několika písničkách vyhání po sedmé hodině večerní z pódia citelné ochlazení a především přívalový déšť.

Před ním prchají i diváci. „Škoda toho deště, museli jsme kvůli němu zrušit noční ohňostroj a ohňovou show. Na náměstí jsme v tu chvíli zůstali už prakticky sami. I tak se ale, myslím, program velmi povedl. Lidí přišlo kolem tisícovky, tedy zhruba stejně, jako vloni. I to ale pršelo, takže se možná budeme zabývat otázkou, zda slavnosti nepřesunout na jiný termín, nebo nenainstalovat na náměstí velký stan,“ hodnotí slavnosti nakonec pozitivně starosta Jevišovic Pavel Málek.