Před třiadvaceti lety se v příhraničním Šatově proháněli pohraničníci v khaki džípech ruské výroby. Byla to konečná stanice pro všechny, kdož přijeli z vnitrozemí třeba vlakem na malé místní nádraží. Dnes je Šatov naopak spíše výchozím bodem. To především díky místnímu vinařskému gigantu, známému Znovínu, který již roky připravuje známé putování za vínem a spolupodílí se na řadě dalších akcí.
Nejen pro ředitele Znovínu Pavla Vajčnera je Šatov symbolem jihomoravského vína.
„Jsem sice rodák ze Znojma, ale v Šatově jsem chodil už na základní školu. K této vesnici mám proto velmi silný vztah. Jsem tedy logicky moc rád, že naše vinařství, které má v Šatově letité kořeny, sídlí právě zde. Osobně v Šatově dnes i bydlím,” vyznal se Vajčner.
Spojení jeho společnosti a vinařské obce mají stovky, možná tisíce lidí zafixováno v podobě známého amatérského cyklistického závodu Vinařská padesátka, poměrně mladou akcí Den Znovín walkingu nebo s různými ochutnávkami vín.
Ostatně fakt, že je Šatov vinařskou obcí, nezapřou ani internetové stránky. „Kvalitu vína ze Znovínu ocenila i britská královna Alžběta II.,” uvádí web.
Symboly vinné révy a hroznů jsou v městysu Šatov vidět na každém kroku. Když je řeč o městysu, tento titul se do Šatova vrátil poměrně nedávno. Teprve před čtyřmi roky převzala bývalá starostka Šatova Františka Jahodová společně s členkou zastupitelstva obce Ladislavou Kochovou dekret o stanovení obce Šatov městysem.
„Dekret byl předán v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu v Praze jejím předsedou Miloslavem Vlčkem a místopředsedkyní Miroslavou Němcovou,” pyšně hlásá text na serveru městysu.
Šatov místo Svatava
Návštěvník obecního webu se navíc dozví zajímavý příběh o samotném názvu Šatova. Nechybělo mnoho a mohl se jmenovat Svatava. Milé jméno, že?
„Podle písemných záznamů blízko dnešního Šatova byla vesnice Unšovice, německy Unzendor. Zanikla, prý sepropadla do země a vyčnívala jen špička kostelní věže. V Heimatkunde je uvedeno, že obec Unšovice byla spláchnuta povodní. Mohlo se tak stát při rozvodnění potoka Daníže. Když lidé zjistili tuto pohromu, slyšeli zvonění. Přispěchali na místo zkázy a spatřili vepře, jak tahá za lano od zvonu. Smutno bylo při pohledu na tu spoušť. I vzdychla jedna žena: „Schad´ um die Au! Škoda toho luhu!” Stažením těchto slov vznikl bývalý německý název Schattau,” uvádí obecní web.
A z německého Schattau už jer jen krůček k českému Šatovu.
Jeho obyvatelé jsou na svoji vesnici, tedy na svůj městys, patřičně hrdí. „Narodil jsem se tady a kdyby se mi tu nelíbilo, rozhodně bych se už dávno odstěhoval. Máme tady spoustu pěkně opravených domů, nové jsou silnice i chodníky. Je moc dobře, že k nám jezdí mnoho turistů. Přiváží sem peníze a vesnice tak ožila. A akcí je tolik, že si každý určitě vybere,” svěřuje se Štefan Bence.
Pro turisty, kteří v Šatově nikdy nebyli, má jasný vzkaz první muž městysu Petr Javůrek. „Vemte kola a přijeďte! Pro cykloturisty máme výborné zázemí. K dispozici je pět penzionů a kemp. Výlety na kole do okolí Šatova, především do Národního parku, kde je známá vinice Šobes, patří k nezapomenutelným zážitkům,” zve Javůrek.
Do Šatova pravidelně jezdí lidé také na místní košt. „Je to naše populární ochutnávka vín známá jako Šatovský košt,” zmiňuje starosta.
Velkou pozornost ale přitahují i další akce. „Lidé z celé republiky pak jezdí na závody horských kol Znovínská 50 nebo na putování za vínem. Militantněji naladění turisté k nám jezdí do pevnostního srubu Zahrada. Pro domácí děláme pravidelné tradiční akce. Třeba hned o tomto víkendu máme rockfest. Oblíbená je Dýňová stezka, tradiční advent, karnevaly, Dětský den. Myslím si, že se našich skoro dvanáct set obyvatel rozhodně nenudí,” uzavírá starosta.