Velmi žádanou školou je Střední odborné učiliště a střední odborná škola v Přímětické ulici ve Znojmě. Letos se tam přihlásilo 802 žáků. Největší zájem je podle ředitele Libora Hanzaly o učební obor kadeřník a studijní obor grafický design a podnikání.

„V nabídce oborů je benjamínkem. Navázal na to nejlepší, co nabídl obor podnikání, obchod a služby, aby šel ruku v ruce s moderními trendy a požadavky měnícího se trhu práce," vysvětlil ředitel školy.

Porozumění textu je jedna z dílčích složek přijímacích zkoušek. Podle údajů Deníku v ní žáci ZŠ Blížkovice vynikají. Takto vypadá příprava na tuto část přijímaček - žáci rozstříhají jednotlivé věty a dávají je do souvislosti.
Přijímačky z češtiny nejlíp zvládají žáci ze školy v Blížkovicích. Deník ví proč

Zatímco u oborů s výučním listem stačí na střední škole v Přímětické ulici pro přijetí splnění povinné školní docházky, u maturitních oborů je nutné splnění přijímací zkoušky. Její podmínky vedení školy letos zpřísnilo. Loni stačilo získat minimálně pět bodů v každém z testů a v součtu z obou testů alespoň dvacet.

„Většina žáků se pohybovala nad touto hranicí. Lepších výsledků dosahovali z jazyka českého. V průměru měli čtyřicet bodů," podotknul Hanzal.

Letos musí uchazeči pro úspěšné složení přijímací zkoušky dosáhnout minimálně deseti bodů v každém z testů a v součtu z obou testů alespoň třiceti.

„Dalším kritériem pro přijetí zůstává hodnocení žáků na vysvědčení z předchozího vzdělávání," dodal ředitel Hanzal. Posledním přijatým na obor grafický design a podnikání byl loni uchazeč, který byl na osmadvacátém místě s celkovým počtem 59,2 bodu. Z toho získal čtyřiačtyřicet bodů u jednotné přijímací zkoušky.


Nahrává se anketa ...

Velký zájem je mezi žáky tradičně i o gymnázia. Například na znojemské Dr. Karla Polesného se letos přihlásilo dohromady dvě 256 žáků. O čtyřleté studium letos usiluje 204 deváťáků, což je o čtyřiatřicet více než v loňském roce.

„Gymnázium připraví žáky na studium na jakékoli vysoké škole a téměř všichni naši žáci také na vysokou školu odchází. Někteří i do zahraničí. Studenti si na naší škole mají možnost udělat i mezinárodní jazykový certifikát z anglického a německého jazyka," vysvětluje si zájem o školu její ředitel Jiří Peroutka.

Stejně jako loni i letos gymnázium Dr. Karla Polesného přijme devadesátku žáků do čtyřletého studia a třicet žáků do osmiletého a šestiletého studia. „Pro úspěšné složení přijímací zkoušky musí uchazeč získat minimálně třicet bodů v součtu z češtiny a matematiky. Loni se hranice pro přijetí pohybovala na úrovni pětapadesáti až šedesáti bodů v součtu z obou testů," uvedl ředitel.

Studium na střední škole. Snímek je ilustrační.Studium na střední škole. Snímek je ilustrační.Zdroj: pixabay

Posledního uchazeče přijala škola loni po odvolání ze sto třiačtyřicátého místa s celkem padesáti body.

Na severu Znojemska je zájem o gymnázium v Moravském Krumlově. Na čtyřleté studium se letos přihlásilo pětadevadesát žáků, na šestileté chce šedesátka sedmáků. Hranice pro úspěšné složení přijímací zkoušky je stanovena na deseti bodech pro matematiku a pro český jazyk.

„Výsledky přijímacích zkoušek jsou ale jen jedním z kritérií přijetí, dalšími jsou prospěch na základní škole a účast v soutěžích či získání jazykových certifikátů," podotkla ředitelka gymnázia Dagmar Holá.

Loni přijatí studenti ve zkoušce z českého jazyka a ve zkoušce z matematiky dosáhli podle Holé v průměru dvaceti bodů.

Simona Škaroupková je ředitelkou základní školy Pražská od 1. února.
Lepší atmosféra? Chystám změny, tvrdí nová ředitelka školy v Pražské Škaroupková

Gymnázium v Moravském Krumlově nabízí mimo jiné kroužek robotiky či výuku latiny. „V šestiletém studiu používáme inovativní typ výuky VIA, tedy vzdělání, inspirace, aktivita. Jedná se o vzdělávání, jehož základem je přírodovědný, společenskovědní a estetický blok, který je krok za krokem doplňován jazyky, matematikou a informatikou. Studijní témata jsou zde po celý školní rok probírána v logických blocích, a ne izolovaně v jednotlivých předmětech," doplnila ředitelka.

Jistotu budoucího zaměstnání nejen v Česku, ale i v zahraničí mají podle ředitele Karla Pigla absolventi Střední zdravotnické školy a vyšší odborné školy zdravotnické ve Znojmě. „I kdybychom měli třikrát více studentů, všichni by bez problémů našli práci a ještě by si mohli mezi nemocnicemi vybírat," upozornil Pigl.

Na střední školu se letos hlásí 126 žáků, což je o třicet více než loni. Do studia jediného nabízeného oboru, tedy praktická sestra, jich škola stejně jako před rokem přijme šedesát. Minimální hodnotu bodů za test z českého jazyka a literatury a matematiky pro úspěšné složení přijímací zkoušky škola stanovenu nemá.

Žáci mohou v přijímacím řízení získat sto padesát bodů, kromě stovky bodů za testy z češtiny a matematiky se hodnotí také vysvědčení za první pololetí devátého ročníku základní školy. Loni získal nejlepší uchazeč 126 bodů, poslední přijatý pak šestasedmdesát.

Přijímací zkoušky na střední školy na Znojemsku

Gymnázium Moravský Krumlov

 • loni 75 uchazečů o čtyřleté studium, přijímali 30
 • hranice pro úspěšné složení zkoušky je stanovena na 10 bodech pro každý z testů
 • letos 95 uchazečů o čtyřleté studium, přijímají 30

Střední zdravotnická škola Znojmo

 • loni 96 uchazečů, přijímali 60
 • spodní hranice pro úspěšné složení zkoušky není stanovena
 • letos 126 uchazečů, přijímají 60

Střední Odborné Učiliště a Střední Odborná Škola Znojmo

 • loni celkem 574 uchazečů, přijímali 261
 • hranice pro úspěšné složení zkoušky u maturitních oborů je stanovena na deseti bodech pro každý z testů, v součtu pak minimálně třicet bodů
 • letos celkem 802 uchazečů

Gymnázium Dr. Karla Polesného Znojmo

 • loni 170 uchazečů o čtyřleté studium, přijímali 90
 • pro úspěšné složení přijímací zkoušky musí uchazeč získat minimálně 30 bodů v součtu z obou testů
 • letos 204 uchazečů o čtyřleté studium, přijímají 90