Student oktávy Lukáš Coural už přemýšlí, kam příští rok nastoupí po maturitě. „Mým snem je studovat právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně,“ říká.

I přes to, že je už z velké části rozhodnutý, chce si fakultu prohlédnout během dnů otevřených dveří. Ty jsou naplánované na leden. „Doufám, že prohlídka fakulty bude už možná prezenčně,“ doufá.

Kvůli současné epidemiologické situaci řada škol přistoupila k pořádání dnů otevřených dveří online. Tradiční akce Masarykovy univerzity Open Day letos proběhla virtuálně na všech deseti fakultách. Uskutečnila se minulý víkend. „Studenti se mohli seznámit s prostředím vysoké školy, ale taky se svými budoucími vyučujícími a spolužáky,“ komentovala akci mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Hlavní změny přijímacího řízení pro školní rok 2021/2022

- Velká část škol a fakult plánuje dny otevřených dveří pouze v online podobě.

- Nábor nových studentů se letos přesunul do online prostředí. Tradiční vzdělávací veletrh Gaudeamus a podobné akce se letos kvůli nařízení vlády neuskutečnily.

- Zatím není jasné, jak budou probíhat přijímací zkoušky. Školy se připravují na možnost, že zájemci o studium budou také testy psát online.

S výběrem školy běžně studentům pomáhá veletrh vzdělávání Gaudeamus. Ten letos organizátoři kvůli omezení hromadných akcí zrušili „Na stránkách veletrhu je přístupná alespoň on-line prezentace jednotlivých fakult naší univerzity. Kromě toho plánujeme on-line roadshow pro střední školy a gymnázia,“ uvedla mluvčí Vysokého učení technického Radana Koudelová.

Organizaci dnů otevřených dveří musí řešit i střední školy. „Dny otevřených dveří máme naplánované na 27. ledna a 10. února. Doufáme, že se uskuteční prezenčně. Máme ale připravenou i online variantu,“ řekla ředitelka střední školy v Charbulově ulici v Brně Jana Marková.

Změn se dočká i samotné přijímací řízení. „Ministerstvo školství by mělo do týdne vydat vyhlášku, která vymezí pravidla. Je jasné, že se změní například přijímání studentů na základě studijního průměru,“ dodala Marková.

Možné změny očekávají i vysoké školy. „Připravujeme se na tu variantu, že testy studijních předpokladů budou studenti psát online,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Fojtová.

Přihlášky na školy studenti rozesílají po novém roce. Online přihlášku mohou podat studenti na všech fakultách Masarykovy univerzity, na Mendelově univerzitě i Vysokém učení technickém.

Přihlášky zaslané klasicky poštou přijímá pouze Mendlova univerzita. Pro přijetí na vybrané obory musí student splnit i talentové zkoušky. O jejich podobě rozhodne další vývoj pandemie. „Talentová zkouška je součástí přijímacího řízení například u oboru Design nábytku. Zatím je naplánovaná až na květen 2021. V tuto chvíli nemůžeme předjímat, zda se uskuteční fyzicky nebo v online formě,“ sdělil mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána.