Chcete vědět, komu dluží váš starosta peníze, nebo od koho dostal auto člen rady vašeho města? Od července by se tyto informace měli lidé jednoduše dozvědět. Regionální politici a významní úřednici je totiž letos poprvé musí zveřejnit.

Ukládá jim to zákon o střetu zájmů. Někteří představitelé měst se ale bojí, že tato povinnost odláká podnikatele od práce pro radnice a obce. Jiní si stěžují na technické problémy.

„O této povinnosti jsem všechny radní informoval na posledním zasedání. Většina kolegů s tím ale ztotožněna není,“ řekl starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Radním vadí, že po registraci bude mít k citlivým informacím přístup každý. „Nejvíce se zákon nelíbí podnikatelům, kteří jsou členy rady. Bojím se, že by mohl do budoucna oslabit zájem těchto lidí o veřejné funkce,“ dodal Jenšovský. Uznává ale, že kontrola práce veřejných činitelů je dobrá.

Od července musí starostové měst a obcí, všichni členové rad a vedoucí pracovníci úřadů uvést své majetkové poměry v čestných prohlášeních. Povinnost se vztahuje i na šéfy příspěvkových organizací.

Pokud funkcionáři údaje nezveřejní, nebo se ukáže, že je neuvedli pravdivě, hrozí jim až stotisícová pokuta.
Jednoduché to ale nebudou mít ani lidé, které tyto informace budou zajímat.

Stotisícová pokuta jim například hrozí, když poskytnou své heslo pro přístup do systému dalším osobám. Přestupkem je také používání nebo další zpracování údajů vedených v registru k jinému účelu, než ke zjištění případného střetu zájmů, při výkonu funkce veřejného funkcionáře.

V Moravském Krumlově se povinnost zveřejňovat své příjmy a závazky týká osmnácti lidí. V Hrušovanech nad Jevišovkou nejméně devíti a v Miroslavi osmi.

Znojemský úřad nedokázal ani za dva pracovní dny na otázky Deníku odpovědět. Zájemci o přístup k těmto informacím se zde ale již nyní mohou zaregistrovat.

Nejdále jsou v Hrušovanech. „Své údaje už zadali čtyři lidé. O informace ale zatím neměl nikdo zájem,“ řekla tajemnice úřadu Eva Ševečková.
Technické problémy řeší v Moravském Krumlově. „V elektronické podobě je to drahý systém, stojí sedmdesát tisíc. Počkáme na jednání s krajem, který uvažuje o koupi systému pro všechny obce,“ řekl tajemník Pavel Vavřina.

O politicích a majetku
Jsem zvědavý na červencová majetková přiznání regionálních politiků. Nakolik z nich bude skutečně možné vyčíst vlastnictví domů, aut, akciových podílů a podobných věcí. Zatím zůstávám poměrně klidný. Asi stejně jako politici samotní. Předpokládám totiž, že naopak napilno budou mít třeba na katastrálních úřadech, kde se budou houfně přepisovat pozemky či nemovitosti na příbuzné, stejně jako na dopravních odborech auta a v bankách účty. Otázkou tedy je, nakolik bude čestné prohlášení skutečným odrazem majetku toho kterého politika. (smo)