Komzák řeší mimo jiné i čekací lhůty, kde dohnání ztráty. „V nedávné době jsme měli čekací lhůtu na totální výměnu kolen a kyčlí kolem dvaapadesáti týdnů,“ říká primář v rozhovoru, který zveřejnila nemocnice na svém webu.

Zavedl jste nějaké nové metody nebo materiály?

Nově jsme zařadili speciální endoprotézy kolena a kyčle pro mladé pacienty, náhrady malých kloubů ruky a nohy, zápěstí. Dalším trendem je miniinvazivní operativa. Zde jsme zahájili provoz takzvané nanoskopie, vyšetření a ošetření kloubů miniaturní kamerou a nástroji. V plánu máme také zahájení ortobiologické léčby. Tedy léčby preparáty tělu vlastních. Jedná se o využití plazmy, kyseliny hyaluronové a dalších prostředků ke zlepšení hojení vazů, menisků, šlach.

Další centrum pro biologickou léčbu zlepšuje zdravotní stav pacientů ve znojemské nemocnici.
Na střevní záněty nasazují ve Znojmě biologickou léčbu. Má nové centrum

Ve svém týmu máte nyní také lékařky. Není povolání ortopeda či traumatologa doménou mužů?

Lékařky jsou velmi šikovné. I když je ortopedie fyzicky náročný obor, vedou si velice dobře. Lékařkám se snažíme práci vyladit tak, aby byla pro ně fyzicky přijatelná. Věnují se tedy operativě menších kloubů ruky a nohy, dětské ortopedii a traumatologie a podobně.

Kdo je Martin Komzák?

Narodil se 24.7.1984.
Vystudoval medicínu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Má atestaci z ortopedie a traumatologie pohybového aparátu a atestaci z tělovýchovného lékařství.
Je docentem v oboru kinantropologie.
V Nemocnici Znojmo pracoval od roku 2009-2020 a znovu se do ní vrátil v roce 2022.
Je ženatý, má pět dětí.

Co zatím nebylo z jakéhokoliv důvodu možné uskutečnit nebo je v řešení?

Kolektiv lékařů se podařil doplnit a stabilizovat, rád bych měl tento trend i u středního zdravotnického personálu. Bez sestřiček a sanitářů nemůžeme plně pracovat. Ale toto je problém prakticky v celém tuzemsku.

Jak je na tom ortopedie s čekacími lhůtami?

Postupně se tuto ztrátu dohnat daří. V nedávné době jsme měli čekací lhůtu na totální výměnu kolen a kyčlí kolem dvaapadesáti týdnů. Přitom v okolních zdravotnických zařízeních jsou termíny kolem tří let. Pacienti z jiných okresů si informace zjistí a nyní se k nám objednávají. Těší nás zájem o naše pracoviště, nicméně nyní jsme na přibližně šedesáti týdnech čekaní.

Nemocnice Znojmo
Omezení provozu ambulancí, konec operací. Nemocnice Znojmo hledá šestnáct lékařů

Zájem byl na rozvinutí, respektive navýšení počtu artroskopií a nanoskopií. Jak se daří zde zařazovat tyto výkony do operativy?

Zefektivnili jsme předoperační přípravu a pobyt pacientů v nemocnici při těchto výkonech. Čekací doba je stále ale poměrně dlouhá, proto ve spolupráci s vedením nemocnice nyní připravujeme koncept dalších kroků pro zkrácení čekací doby na artroskopie kloubů.

Nemocnice je tkáňovou bankou a v červnu jste poprvé použili první implantát. Použili jste již další?

Tkáňová banka není běžným zařízením a jsme nesmírně rádi, že tuto možnost naše nemocnice má a že k jejímu zřízení přistoupila. Kostní štěpy jsou pravidelnou součástí našich operací. Od června máme použitých sedm kostních štěpů z naší banky. Nejedná se pouze o úrazové stavy a operace, ale štěpy jsou využívány také pro plánované ortopedické výkony na páteřích, korekce nohou apod.

Jako lékař pomáhal Martin Komzák i sportovcům v Číně.Jako lékař pomáhal Martin Komzák i sportovcům v Číně.Zdroj: se souhlasem Nemocnice Znojmo

Jsou prázdniny, vymyká se tento čas na vašem oddělení jinému období?

Znojemsko je lokalita prázdninových návštěvníků. Vždy provoz omezujeme v oboru ortopedie, to je plánovaných výkonů, protože našim denním chlebem se stávají úrazy na kolech, bruslích, koloběžkách. Zde často hraje svou roli alkohol. Nejsou ani výjimečné úrazy dětí na trampolínách či pádech z výšky. Na podzim nás čekají pacienti po pádech ze stromů při sklizni ovoce, v zimě zase pády na náledí a lyžaři. Každé roční období je pro traumatology a ortopedy něčím specifické.

Nedávno jste habilitoval v oboru kinantrolopologie, co to přesně je za obor, čím se zabývá?

Obor kinantropologie se zabývá analýzou pohybu lidského těla, propojení kloubů se svaly, vazy a další tkání. Studuje biomechaniku pohybu v návaznosti na různé patologické jevy. Pro mne jako ortopeda a tělovýchovného lékaře je tento obor zastřešující a spojující všechny mé myšlenky, což mi dává možnost dalšího odborného a vědeckého postupu.

Zleva: Jana Vacková - náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NZ, Štěpánka Pokorníková - ředitelka Nadace Křižovatka, Hana Lorencová – staniční sestra Novorozenecké JIP, Martina Rosinková - předsedkyně správní rady nadace, Martin Pavlík – ředitel NZ Mart
Dýchání novorozenců sleduje ve Znojmě pět nových monitorů. Díky nadaci

Nyní jste byl jako lékař v Číně. Co to bylo za akci?

V Číně byly celosvětové Univerzitní letní hry, což je olympiáda vysokoškoláků. Zajišťoval jsem zdravotní dozor především týmu basketbalistů České republiky, ale s dalšími dvěma kolegy jsme měli na starost celou českou výpravu o sto padesáti členech. Práce bylo po celou dobu poměrně hodně, a to v terénních podmínkách, ale myslím, že nikdo z výpravy na tuto cestu nezapomene především díky historickému úspěchu basketbalistů.

Jakého úspěchu dosáhli?

Kluci poprvé v historii her ovládli turnaj a zvítězili nad Brazílií 69:67. Je to první zlatá medaile z týmového sportu z univerziády pro třiceti letech. Takže úspěch a zážitky byly neuvěřitelné.

Tejpy pomáhají ulevit od různých bolestí zad, kloubů či s otokem dolních končetin.
Pomoc v těhotenství i po porodu: v nemocnici ve Znojmě tejpují ženám břicho

Jak jste se k činnosti reprezentačního lékaře dostal?

V oboru tělovýchovného lékaře se pohybuji již několik let, čtyři roky jsem byl členem Výboru České společnosti tělovýchovného lékařství pro ortopedii a traumatologii, s různými kluby a asociacemi spolupracuji dále. Nabídka přišla od pana profesora Matoulka z naší společnosti a následně od Jirky Welsche z Basketbalové federace. Oběma musím poděkovat za tuto možnost a za neuvěřitelný zážitek na turnaji.

Provozujete sám nějaký sport?

Věnuji se běhu a cyklistice. Kontaktní sporty již vzhledem k velké pravděpodobnosti zranění raději neprovozuji.