Osmačtyřicet nových jmen ulic může mít příští rok Znojmo, respektive Přímětice. Městští radní vyzvali obyvatele, aby dávali návrhy na jejich pojmenování. Záchranáři nápad vítají, bydlící by si však museli vyměnit občanské průkazy. Rozhodovat o změnách bude v prosinci zastupitelstvo.

„Pojmenování ulic bychom uvítali, dokonce jsme to už svého času i navrhovali. Místní znalost samozřejmě máme, někteří hasiči přímo v Příměticích bydlí, ale změna by všechno usnadnila,“ řekl velitel znojemské požární stanice Petr Mareš.

Podobně mluvil i vedoucí lékař znojemské záchranky Arnošt Růžička. „Je to podobné jako na dědinách, kde je změť čísel. Pomáhá nám GPS a návádění podle podrobných map z dispečinku, ale podle jmen ulic bychom měli orientaci pohodlnější a rychlejší,“ uvedl Růžička.

Velitel hasičů Mareš poukázal na fakt, že při domluvách s lidmi, kteří volají na tísňovou linku pomáhá, když jsou ulice pojmenovány jednoduše. „Takové názvy jako ve Znojmě někdejší Harderwijská, nebo Pontassievská dělají někdy problém,“ dodal Mareš.

Dobšický příklad

Právě kvůli rostoucí zástavbě a lepší orientaci pojmenovali před čtrnácti lety ulice v Dobšicích. „Bylo to nutné. Ustanovili jsme komisi, využili zavedené místní označení jako například K hájku či Pod tratí. Jinde jsme zvolili praktické názvy právě pro snadnou orientaci, například Horní, Příční, Dolní,“ uvedl starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Ve Znojmě byl návrh na pojmenování ulic v Příměticích, největší obci připojené k městu, již před několika lety na stole. Nakonec jej však zastupitelé neschválili. „I nyní jsme stále ve stadiu návrhu. Jenže Přímětice se rozrůstají, přibývají další obytné domy, vyrůstá nová průmyslová zóna. A už dnes musí jezdit lidé návštěvám naproti, o bloudících sanitkách ani nemluvě,“ vypočítávala důvody pro změnu mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Obecný návrh zatím schválily příslušné komise, představitelé města sbírají podněty také od obyvatel. „Využijeme samozřejmě zavedená místní označení, poměrně jasné jsou takové názvy jako Únanovská či Mramotická. Ulic je ovšem osmačtyřicet, proto sbíráme podněty,“ dodala mluvčí.

Zcela otevřené zatím zůstává pojmenování hlavní ulice, procházející Příměticemi. Pro předložení návrhů s odůvodněním správnímu odboru mají lidé čas do konce listopadu. „Zastupitelstvo by mělo celou záležitost projednat na prosincovém zasedání,“ přiblížila další postup mluvčí.

Pokud zastupitelé zvednou pro pojmenování ulic ruce, lidé v Příměticích si budou muset vyměnit občanské průkazy. „Pasy ani řidičské průkazy měnit nemusí. Pro výměnu bude stanovena odpovídající lhůta. Předpokládáme, že bychom v takovém případě zřídili v Příměticích dočasné detašované pracoviště správního odboru,“ doplnila Šipošová s tím, že výměna občanek by kvůli změně adresy po pojmenování ulic byla pro Přímětické zdarma.