Nová okna, balkony, opravené lodžie, zateplené nové fasády či opravené střechy. To vše získali první nájemníci z celkových třiadvaceti městských domů na sídlišti v Příměticích. Radost z nového a hezčího prostředí vystřídala roztrpčenost některých bydlících. Pracovníci městského úřadu po domech vyvěsili oznámení, že si nájemníci nemohou přimontovat své satelity či prádelní šňůry na původní místa.

Kdo satelit ani šňůry neoželí, může si zažádat o instalaci u firem, které vybralo město. „Firma Hrůza – Štěpanovský má na starost instalaci satelitních přijímačů. Je to firma, která dlouhodobě spolupracuje se Správou nemovitostí města Znojma a zajišťuje opravu, údržbu a servis veškerých rozvodů společných televizních antén,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová. Kolik korun budou muset bydlící za instalaci zaplatit není zatím jasné.

Instalaci a montáž systému na věšení prádla má zajistit firma Alumit Oblekovice. „Nájemníky vyjde montáž i dodávka na devět set čtyřicet korun,“ sdělila Bártová. „Instalaci navrhovaných sušáků na prádlo jsme řešili s městskou architektkou, která požaduje, aby na nově revitalizovaných objektech byly sušáky jednotného vzhledu. Nedojde tak k estetickému znehodnocení nově opravených fasád,“ vysvětlila Bártová. Podle mluvčí si výběr dodavatele těchto služeb může město stanovit samo.

Nájemníkům bytů v panelácích ale nepřijde normální za tato zařízení znovu platit. „Před třemi lety jsem si pořídila satelit a nechala ho namontovat na balkon. Pak přišla revitalizace a dopadli jsme tak, že satelity si nemůžeme zpět přidělat ani na balkon ani na zeď, jedině na střechu. Nebyl by to ani takový problém, kdyby člověk nemusel běhat vyřizovat žádosti a povolení,“ postěžovala si Lucie Chudá.

Nelíbí se jí ani placení montáže satelitů na střechu. „Podle výzvy, která visí u nás v domě, máme zavolat firmu. Ta provede odbornou montáž a pak si vše uhradíme. Kvůli tomu, že bydlím v přízemí, budu platit víc než sousedé shora. Druhá možnost je, že přejdeme zpět na kabelovou televizi. Ta ale samozřejmě také není zadarmo,“ zlobí se žena.

Bouří se nejen ti, kterých se to týká již nyní, ale i ti, u kterých je revitalizace panelového domu naplánována na příští rok. „Oprava našeho paneláku je naplánovaná až na jaro. Už teď si ale zjišťuji, jak se věci vlastně mají. Můžu vám říct, že se nám to ani trochu nelíbí. Nadávají na to všichni. Přijde mi nehorázné opět platit za instalaci satelitu. Tohle všechno jsme si platili již jednou,“ rozhořčeně podotkl Jaroslav Švarc.

Město argumentuje tím, že na revitalizované domy, které jsou v jeho vlastnictví, je záruka a jakékoliv vrtání může dům poškodit. „Při kontrolním dnu jsme zjistili, že na nově opravených panelových domech jsou umístěny satelity a ostatní doplňky. Upozornili jsme nájemníky na skutečnost, že již není možné satelity dávat ani na balkony ani na novou fasádu domu, ale pouze na střechy domů,“ vysvětlila mluvčí.

Rozhořčení vyvolaly i nové balkony a snaha o zavedení jednotných prádelních šňůr. „Musíme opět zažádat město o povolení. Až dostaneme papír, tak s tím pak zavoláme firmě, která nám vše přimontuje za devět set čtyřicet korun. U nás v baráku všichni zuří. Snažíme se psát petice a něco s tím dělat,“ povzdechla si Chudá.

Podle mluvčí radnice lze instalaci konzol na šňůry provést i individuálně. „Je ale potřeba, aby si lidé předem domluvili konzultaci s městskou architektkou,“ uzavřela Bártová.