Opravené a nově položené chodníky, nedávno vysázené keře, nové lavičky a děti driblující basketbalovým míčem cestou na hřiště. Takový výhled se do pěti let naskytne obyvatelům přímětického sídliště. Dívat se budou z nových oken zateplených panelových domů. Na projekty za sto milionů korun dostalo v těchto dnech Znojmo evropskou dotaci.

„Přímětické sídliště dosud nepatří k vyhledávaným místům pro bydlení. Proto je součástí programu jak zateplení bytů zaměřené na úspory, tak vylepšení prostředí. Například chodníky tu jsou ve špatném stavu, doufám, že se podaří najít i další místa k parkování,“ řekla šéfka komise městské rady pro přímětické sídliště Jana Valášková.

Jednu z největších dotací za poslední roky bude město a bytové družstvo Znojemčan využívat pět let. „Zvláštností tohoto programu je, že není zaměřen na jednu konkrétní záležitost, ale na řadu dílčích projektů. První z nich začneme ještě letos, k dalším chystáme potřebnou projektovou dokumentaci, samotné stavby a opravy přijdou na řadu v příštích letech,“ řekla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Ještě letos plánuje radnice rozšířit v Příměticích dohled kamerového systému městské policie a modernizovat dětské hřiště. „Kamery budou zřejmě tři, umístění ještě upřesňujeme. Na hřišti vyměníme stávající asfaltový povrch za víceúčelový plastový a doplníme nové hrací prvky, třeba koše na basketbal, aby si tam mohly hrát i odrostlejší děti,“ dodala Šipošová. Obě akce vyjdou předběžně dohromady asi na sedm milionů. „Jednotlivé projekty ještě posoudí zastupitelstvo, přesné náklady budeme znát po výběrových řízeních,“ doplnila mluvčí.

Nejrozsáhlejší částí programu obnovy je zateplení panelových domů. Z pětačtyřiceti jich zbývá upravit ještě přes třicet. „Z našich jedenadvaceti máme jedenáct hotových. Nyní budeme jednat s nájemníky dalších domů. Dotace na opravy totiž činí čtyřicet procent a navíc ji dostaneme až zpětně. Nutná spoluúčast jednání někdy komplikuje,“ upozornil ředitel Znojemčanu Bohumil Dolejský. Jak vysvětlil, výměna oken a dveří, oprava vnějšího pláště a a zateplení střechy a suterénu jednoho paneláku, stojí kolem dvou a půl milionu. „Už letos bychom jeden či dva domy chtěli opravit, věřím že u těch, které jsme vybrali, se s nájemníky dohodneme,“ dodal ředitel.

Městu patří třiadvacet domů, první z nich hodlá město opravit napřesrok. „Spoluúčast u těchto domů bude hradit město. Projekt umožní opravit všechny paneláky na sídlišti a město může investovat do oprav v jiných lokalitách,“ doplnila mluvčí.

Město spolu s přímětickou základní školou pracuje také na projektu bazénu. „Bude mít rozměry šest na dvanáct a půl metru. Hloubka je stanovana na osmdesát až sto třicet centimetrů. Projekt počítá se stavbou nového pavilonu školy, který bude napojen krytou chodbou na tělocvičny,“ uvedla Šipošová.