Výkup prvních budov na místě připravovaného autobusového terminálu u vlakového nádraží schválili tento týden znojemští zastupitelé. Představitelé města čekají na územní rozhodnutí a dopisují žádost o evropské peníze. Musí to stihnout do konce srpna.

„Na místě chystaného terminálu stojí asi pět budov. Nyní jsme vykoupili první z nich, jsme ale domluveni se všemi vlastníky. Jedná se vlastně o trojdohodu mezi městem, vlastníky či nájemci nemovitostí a Českými drahami, které vlastní pozemky, na kterých objekty stojí,“ uvedl starosta Znojma Petr Nezveda.

Na úterní schůzi zastupitelé schválili odkup nemovitostí za půl druhého milionu korun. Smlouvy o budoucích smlouvách ohledně koupě pozemků drah schválili zastupitelé již dříve.

Radnice již požádala o vydání územního rozhodnutí na stavbu terminálu a představitelé města píší projekt, s nímž se budou ucházet o podporu z evropských fondů. „Podmínkou pro podání žádosti je územní rozhodnutí a podaná žádost o stavební povolení. Vše musíme stihnout do konce srpna, kdy končí příslušná výzva k podávání žádosti o evropské peníze,“ doplnil místostarosta Jan Blažíček.

Chystaný terminál má změnit dlouhodobě nebezpečnou a nepřehlednou situaci na ulici Milady Horákové. Autobusy většiny regionálních linek zastavují už roky na provizorních stáních, protože nemohou zajíždět na někdejší autobusové nádraží, kam soukromý vlastník pouští jen své smluvní partnery.

Nový terminál chtěli představitelé města původně umístit před výpravní budovu vlakového nádraží, záměr se však stal terčem kritiky části lidí bydlících v okolí a některých občanských sdružení. Radní nechali zpracovat řadu studií a nakonec nádraží přesunuli vedle vlakového nádraží do prostoru bývalých uhelných skladů.

Jejich rozhodnutí přivítali i kritici původního záměru. „Je to jedna z možností, kterou jsme navrhovali. Pokud všechno vyjde, bude to dobré řešení. Nevzhledný a nevyužitý prostor najde nové uplatnění. Bude to dál od domů, zůstane zachovaný parčík a bude místo i na nezbytné parkoviště,“ ocenil již dříve záměr předseda sdružení Za Znojmo přívětivější Petr Lazárek.

Nové autobusové nádraží bude také jedním z uzlových bodů krajského integrovaného dopravního systému. Ten chtějí krajští úředníci na Znojemsko rozšířit od července příštího roku. „Postupujeme podle plánu. Předpokládáme, že projekt rozšíření schválí zastupitelstvo kraje na podzim. Potom budou následovat soutěže na výběr dopravců. Integrovaný dopravní systém chceme na Znojemsko rozšířit od počátku července,“ sdělil krajský radní zodpovědný za dopravu Jaroslav Pospíšil.

Odhadovaná cena terminálu se pohybuje kolem sto milionů korun. Stát má do konce června příštího roku, aby začal fungovat s rozšířením krajského systému veřejné dopravy do regionu. Větší část nákladů doufá město získat právě z evropských fondů. O zbytek se má podělit město a kraj. Radní Pospíšil ovšem upozornil, že v současné době není zřejmé, jak původní plány dopadnou.

„Ano, takový záměr vždy byl. Nyní ovšem nemohu s jistotou říct, jak to nakonec dopadne. Už jsme museli v rozpočtu kraje škrtat pět set padesát pět milionů a nyní nás čeká krácení o dalších čtyři sta milionů, jisté teď není nic,“ upozornil radní.