„Při prohlídce aktuálního stavu radniční věže jsme zjistili zhoršující se stav střechy a krovů,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Před pěti lety opravovali dělníci na věži měděnou krytinu. Zástupci města nyní schválili zpracování projektové dokumentace, která navrhne větší rozsah oprav krovů a střešní krytiny.

Radniční věž provozuje Znojemská Beseda. Podle jejího ředitele Františka Koudely není zatím střecha v havarijním stavu, ale oprava je na místě. „Časem by se stav určitě zhoršoval a čím dřív se opraví, tím lépe. Rozsáhlejší rekonstrukce bude podle mého efektivnější, když už bude střecha odkrytá,“ řekl.

Znojemská radniční věž je jednou z hlavních dominant města. Počátkem 90. let minulého století se na věži začaly objevovat závady ohrožující dokonce bezpečnost chodců. Proto Znojmo roku 1993 přistoupilo k rozsáhlým opravám, během nichž došlo k výměně bání a otočných korouhví a rovněž opravě měděné krytiny. V posledních letech ji ročně navštívilo v průměru kolem čtyřiadvaceti tisíc lidí. Letos návštěvnost zřejmě překročí hranici třiceti tisíc turistů.