Opravené panelové domy se zářícími fasádami, okna plná květin, maminky mávající z nových balkonů na své ratolesti, které dovádějí na nových hřištích uprostřed svěží zeleně. Tak nějak by mělo do čtyř let vypadat nejhustěji osídlené sídliště ve znojemské městské části Přímětice. Žije v něm téměř tři tisíce obyvatel.

Sídliště vznikalo v dobách totality na konci osmdesátých let minulého století. „Tenkrát byli lidi rádi, že vůbec bydlí. Ale ten, kdo sídliště projektoval a hlavně ti, kteří jej schvalovali, museli být skutečnými nepřáteli komunismu. To, co tady vyrostlo, to je hnus,“ uvedl jeden z bývalých obyvatel sídliště Radek Kočovský.

Boj s vandaly

Sídliště jen těžko získávalo líbivější kabát. „Když město zasadilo pár stromků, děcka je zničila. Za třiadvacet let se tady nepodařilo vybudovat větší hřiště a o řádění děcek nejen za kotelnou si šuškají vrabci na střechách,“ dodal Kočovský.

Zásadní změna by měla přijít brzy. Už letos by město mělo začít s budováním nových hřišť a také s úpravami veřejných prostranství.
„Vlastní revitalizace je rozdělena na dva okruhy. Začneme třemi prvními samostatnými projekty. První se týká oprav a úprav veřejného prostranství a druhý revitalizace vlastních domů,“ nastínila mluvčí města Denisa Šipošová.

Vizualizace přímětického sídliště.

Vedení radnice počítá s opravami celkem za sto sedmaosmdesát milionů korun. Osmaosmdesát milionů přitom spolknou úpravy veřejného prostranství. Přislíbená dotace má hodnotu téměř sto patnáct milionů korun.

„Přidělení dotace bylo podmíněno konkrétním stavem sídliště, spojeným s kriminálními činy či sociálním vyloučením lokality, což je zahrnuto pod pojmem sociálně patologické jevy. Na jiné sídliště ve Znojmě bychom tento typ dotace nesehnali, “ nastínila manažerka projektu Hana Vránová.

Letos hřiště a kamery

„Ještě letos bychom podle plánu měli vybudovat víceúčelové hřiště a nainstalovat kamerový systém se třemi kamerami,“ uvedla Vránová.
Umístění kamer v problémových místech doporučili policisté. První z nich by měla hlídat ulici Krylovu a sledovat okolí před bývalým obchodním domem Agora. „Druhá bude na budově základní školy a třetí v místě lomu ulic Dlouhá a Větrná,“ upřesnila Vránová.

Dalšími změnami, se kterými radnice počítá ještě letos, je vybudování streetové plochy a dětského hřiště v areálu základní školy nebo in-line dráhy s herními prvky pro děti. „Celý projekt samozřejmě zahrnuje i rekonstrukci dopravní a technické infrastruktury, revitalizaci veřejné zeleně, pořízení a obnovu městského mobiliáře, tedy laviček, veřejného osvětlení a také odpadkových košů. To vše bychom chtěli vybudovat do roku 2014,“ dodala Vránová.

Návrh Integrovaného plánu rozvoje města Znojma - Regenerace sídliště Přímětice (IPRM) na roky 2009 – 2014, schválili znojemští zastupitelé již v prosinci 2008.

„Tento dokument byl zpracován na základě rozhodnutí vedení města, které chce řešit nevyhovující stav veřejných prostranství, neadekvátní základní občanskou vybavenost a špatný stav bytových domů. Cílem je zvýšení kvality života obyvatel sídliště a eliminace sociálně patologických jevů, které se v zóně vyskytují,“ uvedla manažerka projektu na webu města.

Plány a studii regenerace sídliště si občané mohou prohlédnout na výstavě Měníme Znojmo, která se nachází ve vestibulu Městského úřadu ve Znojmě.