Prodám objekt, jednopodlažní, bez elektřiny a vody, ale zato se střílnou v ložnici a nefunkčním větracím systémem. Vhodný pro držitele zbrojního pasu a pro hlučnou rodinu. Zdi metrové, z prostého betonu. Adresa: v polích u obce Hevlín. Značka: téměř nezničitelný.
Tak by mohl znít inzerát na jeden z vojenských bunkrů, který se snaží v současné době prodat armáda v Hevlíně.

„Objekt pojmenovaný Výběžek byl postaven v roce 1936 na ochranu hranic. V současné době pro něj armáda nemá využití, proto se ho, jako dalšího nepotřebného majetku, zbavuje,“ řekl zástupce ředitele Vojenské ubytovací a stavební správy Petr Kobliha.

Na Jižní Moravě je stejných vojenských objektů šest. „Všech se bude armáda postupně zbavovat. Jeden se bezúplatně převedl na obec, jeden muzeu,“ dodal Kobliha.

V prvním kole prodeje vyšla cena bunkru ze znaleckého posudku.
„Dosáhla dva a půl milionu korun. Kupec se nenašel, proto se v druhém kole přistoupilo k ceně obvyklé v místě a čase. Cenu budeme i nadále snižovat, teoreticky se můžeme dostat třeba i na deset korun,“ vysvětlil Kobliha.

Případný zájemce by teď musel zaplatit milion devět set tisíc. V případě, že ani tentokrát objekt nikdo nekoupí, určí cenu v dalším kole prodeje komise.

I přes vysokou cenu se na den otevřených dveří přišli podívat tři zájemci. „Objekt bych ráda získala pro sebe. Vyrůstala jsem tady a dozvěděla se, že je k dispozici. Není vyloučeno, že když ho získám, zpřístupním ho veřejnosti. V této chvíli nedokážu říct, jak bych objekt využila,“ řekla Blanka Dítětová.

Téměř dvoumilionovou částku ale zaplatit nehodlá. „Mám určenou hranici, kterou jsem ochotná zaplatit. Komentovat ji nehodlám. Ani to, jestli budu vyjednávat nebo počkám,“ dodala Dítětová.

Opravit bunkr tak, aby vypadal jako za dob své největší slávy a zřídit v něm muzeum, by naopak rád chtěl místní historický nadšenec Václav Havelka.

„Kdyby se nám podařilo objekt získat, založili bychom historické sdružení a bunkr využívali k oslavám výročí a jako muzeum,“ vysvětlil Havelka.

Od armády by jej rádi získali bezplatně. „Byli bychom nezisková organizace, téměř dva miliony jsou pro nás neschůdné,“ řekl Havelka.
Po změně zákonů ale český právní řád umožňuje bezplatný převod pouze na státní instituce. „Objekty takto můžeme nabízet obcím a městům, nikoliv soukromým osobám,“ vysvětlil Kobliha.

Obec Hevlín však o vojenskou stavbu zájem nemá. „V prvním kole armáda žádného kupce nesehnala, tak to zkouší znovu, s nižší cenou. Obci ještě předtím nabídla bezúplatný převod, ale odmítli jsme. Pro bunkr totiž nemáme využití,“ sdělil místostarosta Helvína Jiří Dohnal.