Záměr prodat komplex budov za nižší cenu zveřejnil kraj na své úřední desce již v závěru minulého týdne. Krajská tisková mluvčí okomentovala novou nižší cenu strohým vyjádřením. „Areál staré nemocnice budeme nyní nabízet za nejvyšší nabídku kupní ceny, minimálně za 45 650 000 korun," uvedla Denisa Kapitančiková s tím, že se kraj nemůže vyjadřovat k posudku znalce.

Na další dotaz Deníku doplnila, že posudek zřejmě ovlivnilo neúspěšné nabízení nemovitostí během celého uplynulého roku. „Nemocnice je specifický areál, který je obtížně obchodovatelný na trhu s nemovitostmi," dodala mluvčí krajského úřadu Kapitančiková.

Zájemci o koupi areálu se mohou hlásit do poloviny března. Musí počítat se složením šestisettisícové kauce a s uzavřením nájemní smlouvy na některé budovy nemocnice, a to do konce příštího roku.

Odpovídající cena

„Areál je tvořen pavilony s lékařskými nemocničními službami, pozemky s venkovními úpravami a trvalými porosty. Budovy jsou více než osmdesát let staré, nejstarší pocházejí z roku 1760. Během let došlo k postupným modernizacím tak, aby byl zajištěný chod nemocnice. Předmětem prodeje není léčebna dlouhodobě nemocných. Všechny nemovitosti detailně popisuje znalecký posudek, do kterého mohou zájemci na požádání nahlédnout," popsal v oznámení zveřejněném na krajské úřední desce vedoucí majetkového odboru Petr Beneš.

Snížení ceny o třicet milionů korun překvapilo odborníka na realitní trh .„Domnívám se, že systémově by bylo nejlepší, aby si municipality v případě podobných prodejů nechaly vypracovat vlastní znalecký posudek, který by další znalec uzpůsobil pro tržní prostředí," uvažoval Lubomír Vašík ze znojemské realitní kanceláře.

Jak dodal, pozemky v areálu staré nemocnice jsou částečně stavební a je třeba počítat s tím, že některé budovy bude nutné odstranit. Uvažoval také nad tím, že diametrálně odlišnou cenu znaleckých posudků mohla způsobit například odlišná metoda ocenění nebo zpětná vazba trhu.

„Předpokládám, že na čtyřicet milionů korun by již mohl reagovat nějaký zájemce s dlouhodobým záměrem, který by dokázal rozlehlý areál využít. Nabídková cena již není daleko současné hodnotě," zakončil Vašík.

Osudy staré nemocnice sleduje také znojemský historik a opoziční zastupitel Jiří Kacetl. „Nyní jde o to, aby areál našel svého kupce a snížení ceny je logickým krokem," uvažoval.

Jak poznamenal dříve, nově připravovaný územní plán města počítá se skutečností, že pro areál bude nutné zpracovat regulační plán, který bude pro nového vlastníka závazný.

„Areál staré nemocnice je prakticky součástí centra města a podle mého názoru by měl být do něj co nejvíce začleněn a také zprůchodněn. Zvláštní ochranu si zaslouží kostel sv. Alžběty, klasicistní fara a středověká kvadratura někdejšího františkánského kláštera. Ostatní budovy, snad s výjimkou traktu podél Vídeňské třídy, již žádnou zvláštní hodnotu nemají. Konečné slovo budou mít ale památkáři. Nová výstavba by měla naplňovat vyšší architektonické cíle a respektovat dálkové pohledy na město," přiblížil Kacetl.

Historie zdravotnictví ve Znojmě se datuje do čtrnáctého století, kdy tehdejší špitál stál přibližně v místech dnešní staré nemocnice. Dnešní budovy vyrostly na přelomu osmnáctého a devatenáctého století a nemocnice měla nějakých sto padesát lůžek.