Sedmnáct nebo také až pětačtyřicet milionů korun může znojemskou radnici stát smlouva s firmou, která pro město obstará prodej dvou tisíc bytů. Podle starosty Vlastimila Gabrhela město díky otevřené soutěži ušetří pětatřicet milionů. Lídr opozice Petr Nezveda to označuje za virtuální číslo sloužící k odvádění pozornosti.

„Přestože v tuto chvíli ještě není znám výherce tendru, už teď je jasné, že vítězem výběrového řízení bude podle mě město Znojmo. Díky zvolenému postupu totiž ušetříme městské pokladně proti původnímu návrhu minimálně pětatřicet milionů,“ uvedl sociálnědemokratický starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Za úsporu vděčí radnice podle něj otevřenému řízení, které na administrátora prodeje vyhlásila. „Provedli jsme si průzkum v terénu a zjistili, že náklady by se mohly vyšplhat až k osmdesáti milionům korun. To se nám zdálo moc. Rozhodli jsme se proto jít cestou otevřeného výběrového řízení, vypsat tendr, do kterého by se mohlo přihlásit co nejvíce firem, samozřejmě s potřebnými zkušenostmi, a náklady co nejvíce snížit,“ dodal starosta.

17 až 45 milionů

Nabídky začala v úterý posuzovat výběrová komise. Město zatím nezveřejnilo, kdo se o kontrakt uchází. Starosta jen uvedl, že cenové nabídky mají rozmezí mezi sedmnácti a pětačtyřiceti miliony korun.

Vybraná firma pro město zabezpečí veškerou administrativu a jednání s nájemníky dvou tisíc bytů určených k prodeji. Celému projektu dala radnice název Klíč 2018.

Na lídra opozičních občanských demokratů slova o úsporách příliš nezapůsobila. „Je to žonglování čistě virtuálními čísly. Stále jsem přesvědčen, že prodej přes najatou firmu neznamená úsporu, ale naopak výdaje navíc. Mám také za to, že oslavné proklamace mají zastřít některá nepříjemná fakta. Například to, že schválené podmínky umožní v konečném důsledku prodat byt i s nájemníkem,“ uvedl bývalý starosta Nezveda.

Další otazník našel šéf opozice v letošním rozpočtu. „Pokud vím, byla řeč o tom, že firma dostane zaplaceno až poté, co město získá peníze z prodeje. V rozpočtu ovšem vidím v této souvislosti osm milionů na straně výdajů. Odpovídající položka v příjmech ale chybí,“ dodal exstarosta Nezveda.

Pokračovat v prodeji bytů se chystají rovněž představitelé Moravského Krumlova. „V našem případě půjde o padesát bytů z dvou set čtyřiceti, které nyní město vlastní. Vzhledem k počtu bytů a k tomu, že jsme menší město, dáváme přednost přímému jednání s nájemníky. S využitím nějaké firmy nepočítáme,“ uvedl starosta Tomáš Třetina (TOP 09).

Pružnější je v Krumlově, vzhledem k menšímu počtu bytů, i forma prodeje. „Záleží v první řadě na nájemnících bytů určených k prodeji. Pokud se dohodnou, prodáme dům sdružení vlastníků. Pokud ne, přijde na řadu prodej po bytech, “ dodal Třetina.