Nechte mě koupit váš byt, já vám dám peníze na ruku a nechám vás levně bydlet. Tak nějak zní nabídka, kterou v posledních dnech dostávají do schránek nájemníci znojemských bytů. Autorka letáčku jim slibuje finanční odstupné, zaplacení dluhů za energie a nízké nájemné. Oplátkou za to však chce právo byt od města koupit místo nájemníka. Na konci letáku není podpis, ale jen telefonní číslo. Vedení města lidem doporučuje podobným lákavým slibům nedůvěřovat.

„Ze schránky na mě někdy koncem minulého týdne vypadly dva bílé letáčky. Protože čtu všechny nabídky i letáky obchodů, přečetla jsem si i tenhle," řekla důchodkyně, která si nepřála uvést své jméno. Redakce ji však zná.

Dodala, že ani po konzultaci se sousedy správně nepochopila, o co v nabídce vlastně jde. „Trochu mne zaskočilo už to, že pod nabídkou na odprodej bytu není nikdo podepsaný. Ani firma, ani jméno. Jen nějaký mobil. A ze svého důchodu na cizí mobily nikdy nevolám. Především mě však překvapilo, že mi kdosi nabízí, že můj byt koupí za mne a za nějakých nejasných podmínek mě v něm nechá bydlet dál. Z toho mám trochu obavy. Nerada bych komukoli nalétla," svěřila se žena.

Redakce Znojemského deníku zjistila, že telefonní číslo na letáku patří makléřce Blance Staškové z realitní kanceláře SDK Reality. Na prospektu se píše, že všechny podstatné informace sdělí na osobní schůzce. Na otázky redakce však Stašková odmítla odpovědět. Podle ní jde o příliš důvěrné informace, které nemůže bez souhlasu vedení firmy zveřejňovat.

Ani vyjádření ředitele společnosti se redakci nepodařilo získat. Na e-mail, což je jediný dostupný kontakt na vedení kanceláře, neodpověděl.

Podle vedení města je obezřetnost v těchto případech na místě. „Spekulanti s byty totiž často chtějí jen rychle zbohatnout a využít projektu města Klíč 2018, jehož podstatou je odprodej městských bytů jejich nájemníkům. Lidé, kteří se však vzdají práva byt koupit, mohou později litovat," reagoval starosta Vlastimil Gabrhel.

Podle něj se za těmito rádoby výhodnými nabídkami obvykle skrývá podvod. „Spekulanti lidem sice dají na ruku několik tisíc, hrozí ale, že nájemníci svůj byt prodají hluboko pod cenou a přijdou o spoustu peněz i o vlastní bydlení. Lidé by se proto měli vždy obracet na pracovníky Klientského centra, kteří jim poradí," zdůraznil Gabrhel.

Stejný názor má také ředitel znojemské Správy nemovitostí Tomáš Šturala. „Lidé, kteří těmto nabídkám uvěří, mohou skončit v rukou lichvářů. Lze očekávat, že je nový majitel jejich bytu bude takzvaně brát na hůl," naznačil Šturala.

Nejasná nabídka makléřky přitom vzbuzuje v lidech nejistotu. Jeden nájemník dokonce minulý týden přinesl leták přímo na znojemskou radnici.

Vedení města proto vydalo tiskovou zprávu, ve které upozorňuje na možná rizika této nabídky. „Znojemská radnice ani Správa nemovitostí, ale ani organizátor prodeje bytů sdružení Murom s tímto letákem nemá nic společného," informovala mluvčí města Renáta Bártová.

Před podvodnými nabídkami však nájemníky varoval i samotný znojemský starosta. Lidem proto ještě před začátkem prázdnin poslal dopis, ve kterém je vyzývá k obezřetnosti. Spekulantům pak vzkázal, že město nabídne své byty přednostně stávajícím nájemníkům, a to za čtyřicet procent tržní ceny. Lidé budou mít půl roku na to, aby byt odkoupili. Pokud tak neučiní, může město byt nabídnout i jiným zájemcům. Původní nájemce si však může do jednoho roku byt stále koupit za cenu nejvyšší nabídky. „Pokud budou mít lidé finanční potíže, mohou využít služeb  v Klientském centru, který každému nájemníkovi pomůže najít řešení," upozornil Gabrhel.  

PETRA SVITAVSKÁ