„Jsem rád, že je kauza u konce. Doufám, že zámek v Jaroslavicích začne nabývat na hodnotě, a že tedy začnou opravy. Do několika let by nám mohl dělat radost,“ komentoval rozhodnutí krajského soudu starosta obce Petr Zálešák. Vyslovil naději, že kupec zámku, rakouský lékař a podnikatel, naplní své záměry, které představil před čtyřmi lety, když zámek původně kupoval.

„Příští týden budu jednat s právníky o dalším postupu. Musíme vyčkat, zda se protistrana nerozhodne využít nějakých dalších právních prostředků. Chci také oslovit pana Hochfelnera a domluvit se na jednání s ním,“ dodal starosta.

Rakouský investor měl zámek koupit už před čtyřmi roky, dokončení transakce mezi jím a obcí ovšem přerušil soudní spor. Takzvanou určovací žalobou se přiznání vlastnického práva domáhala Felicita Spee, v Americe žijící dědička rodu, který zámek původně vlastnil.

„Paní Spee, rozená Mittrowská, zastoupená svými syny, požaduje zámek jako dědička muže, který jej rok před koncem války jako příslušník aristokratické rodiny musel odprodat nacistické organizaci. Tento prodej je neplatný,“ shrnul na počátku sporu hlavní důvody žaloby právní zástupce Spee Milan Kyjovský s tím, že jeho klientka pochází z rodu staré české zemské šlechty.

Pokud spor definitivně skončí, musí investor obci zaplatit deset milionů korun. Velký renesanční zámek, vyžadující rozsáhlé opravy, pak bude s konečnou platností jeho. „O tom, jak se získanými penězi naložíme, bude rozhodovat zastupitelstvo. Jeho závěry nechci předjímat,“ dodal Zálešák. Na složení peněz má kupec, podle smlouvy, tři měsíce.