Advent začne slavnostně v neděli 29. listopadu. „Začne krátce po půl páté odpoledne na Horním náměstí, kde už od čtvrtka stojí ojíněná jedle. Je to vzácnější druh tohoto stromu. Darovali nám ji manželé Dohnalovi z Plavče a měří dvanáct metrů. Pro příští rok nám Dohnalovi slíbili ještě jeden strom," uvedl místostarosta Znojma Jan Grois.

Po slavnostních fanfárách a posvěcení adventního věnce děkanem Jindřichem Bartošem se strom deset minut před pátou hodinou dopolední s pomocí dětí ze znojemského dětského domova rozsvítí.

Letošní advent má zajímavou novinku. „Dostali jsme od Martina Lichevníka vyřezávaný betlém postav v životní velikosti. Letos to bude svatá rodina a zvířátka a pan Lichevník by rád, aby se každý rok počet postav v betlému rozšiřoval. Bude u morového sloupu na Masarykově náměstí," naznačil Grois.

Čtyři týdny bohatého předvánočního programu nabídnou lidem řadu akcí. „To hlavní se bude odehrávat na Horním náměstí. Například hned první den zazpívá Bohouš Josef z kapely Burma Jones a dětský sbor Libohlásek. Šestého prosince pak na témže místě vystoupí Ladislav Kerndl se svým orchestrem," přiblížil ředitel Znojemské Besedy František Koudela.

Také letos se mohou milovníci filmů přijít podívat, nejlépe s teplou dekou, na promítání pod širým nebem. „Na plátně na Horním náměstí promítneme pět pohádek jako například Anděl Páně či S čerty nejsou žerty. Vystupovat budou tradičně děti ze základních a mateřských škol. Jejich vystoupení vždy chytnou za srdíčko a potěší nejen jejich rodiče," řekl Koudela.

Advent nabídne také charitativní akci. „Na Dárkování 4. a 5. prosince v Zelenářské ulici, kde bude ukázka práce sklářů a workshop, budou letos zájemci moci vstoupit do registru dárců kostní dřeně," naznačil Koudela.

Program Besedy sice končí 20. prosince, centrum města však bude žít dál. „V pondělí 21. prosince se například uskuteční Adventní koncert skupiny Květinka, 23. budeme vítat Betlémské světlo. Ještě předtím se uskuteční již tradiční akce Česko zpívá koledy společně s regionálním Deníkem. To se uskuteční devátého prosince od šesti hodin vpodvečer," sdělil produkční Znojemské Besedy Milan Stehlík.

Jeden den pak program bude pouze v Besedě. „V sobotu 19. prosince budou dopoledne Jájiny dílničky pro děti a odpoledně bude ve štukovém sále hrát Tereza Holubová a zazní Srdcovky Českého rozhlasu Brno," doplnil Stehlík.

Předvánoční program počítá s tradičními výstavami, ale také například se zprovozněním městského kluziště. To se má, podle počasí, otevřít o prvním prosincovém dni.

Celý program adventu najdou zájemci na webu Znojemské Besedy.