Znojemský deník Rovnost představuje devět kandidátů na největší ostudu okresu. Desátého můžete navrhnout vy, naši čtenáři. Stejně tak spolu s osobnostmi regionu v internetovém hlasování následně rozhodnete o Největší ostudě jižní Moravy.

Podívejte se do galerie na vybranou devítku míst, zahlasujte v anketě a vyberte největší ostudu Znojemska.

Pokud máte vlastní návrh na „ostudu okresu“, pošlete ho na e-mail znojemsky@denik.cz.

Anna Počarovská (průvodkyně, 67 let, Miroslav)Zdroj: archiv DeníkuAnna Počarovská

průvodkyně, 67 let, Miroslav

V Miroslavi bohužel desítky let chátrá veliká barokní sýpka. Jeu silnice a vidí ji jak místní, tak návštěvníci města. Jednu dobu měl bývalý majitel snahy prodat do Rakouska části krovů, což mu naštěstí památkáři znemožnili. Pak ji koupil architekt Fránek a plánuje sýpku opravit. Měly by tam být nějaké výstavy architektů. Takže se konečně můžeme těšit na to, že se sýpka dočká oprav a bude pohlednější.

Rudolf Fráňa (vedoucí strážník, 51 let, Mor. Krumlov)Zdroj: archiv DeníkuRudolf Fráňa

vedoucí strážník, 51 let, Mor. Krumlov

Moravskému Krumlovu určitě v očích turistů nedělá dobré jméno soukromý objekt sousedící s budovou bývalého kina. Budova byla v dezolátním stavu a majitel ji částečně zbořil. Je to nevzhledné místo. Podobně jako v Miroslavi není v dobrém stavu sýpka. Naštěstí už je na ni připravený projekt, který počítá s opravou a budoucím využitím. Mělo by tam být muzeum nebo startovací byty.

Martina Špačková (podnikatelka, 53 let, Znojmo)Zdroj: archiv DeníkuMartina Špačková

podnikatelka, 53 let, Znojmo

Moje odpověď je Tip klub. Je to desítky let nevyužívaný nepěkný objekt na historickém náměstí. Vůbec v tom místě neměl vzniknout. Nejsem sice odbornice na architekturu, ale nejlepší by bylo celou budovu zbourat. Netuším, zda by byla možná a vhodná případná rekonstrukce. Rozhodně by v místě, kde nevzhledný Tip klub stojí, mělo vzniknout něco nového, něco, co bude sloužit lidem a bude pěkné.

Lubomír Jan Chlumský (zvukař, 61 let, Znojmo)Zdroj: archiv DeníkuLubomír Jan Chlumský

zvukař, 61 let, Znojmo

Mně nejvíc vadí Tip klub. V sále klubu jsem kdysi hrával s duem Giovanni, takže si pamatuji doby, kdy ještě fungoval a chodili do něj lidi. Je ostuda státu a dalších zodpovědných úředníků, že s ním roky nejsou schopni nic udělat. Vím, že jsou tam vleklé soudní spory, ale to běžné lidi nezajímá. Znojmu chybí hudební klub, kde by se daly pořádat akce, a Tip klub tu šanci kdysi míval.

Iveta Hlobilová (šperkařka, 48 let, Znojmo)Zdroj: archiv DeníkuIveta Hlobilová

šperkařka, 48 let, Znojmo

Hned mě napadá obrovská budova na rohu Masarykova náměstí, bývalý Tip klub. Nikdy jsem nebyla vevnitř. Vždycky jsem si ale říkala, co je to za hrůzu, která ke všemu ještě ani nemá žádné využití. Právě proto si myslím, že by bylo fajn přemýšlet, jaké by mohl dostat využití. Třeba sousední kapucínský klášter, pokud vím, koupila farnost a novou náplň pro něj chystá.

Jan Svoboda (sbormistr, 63 let, Božice)Zdroj: archiv DeníkuJan Svoboda

sbormistr, 63 let, Božice

Za ostudu Znojemska považuji dlouhodobě neutěšený stav zámku v Jaroslavicích. Je to krásný renesanční zámek. Byl jsem tam před dvěma lety s vnukem,a když jsem se k němu chtěl dostat zezadu, tak jsem se brodil v kopřivách, které mě lechtaly až na čele. Narozdíl do Krumlova nebo Uherčic zatím není vůbec jasné, zda se někdy dočká zodpovědného vlastníka a potřebné obnovy.

Jan Hora (architekt, 31 let, Znojmo)Zdroj: archiv DeníkuJan Hora

architekt, 31 let, Znojmo

Asi nejviditelnější ostudou Znojma je podle mého názoru bývalý Tip klub na Masarykově náměstí. Je to objekt, který tam vůbec neměl vzniknout, protože to není dobrý dům a svou velikostí také citelně zasahuje do dálkových pohledů na město. Bylo by asi hodně drahé jej zbourat, ovšem velmi nákladná bude i rekonstrukce a případná oprava. Podle mého názoru by v takovém případě stálo za úvahu jej skutečně odstranit.

Martina Výhodová (režisérka, 54 let, Dobšice)Zdroj: archiv DeníkuMartina Výhodová

režisérka, 54 let, Dobšice

Vyslovenou hanbou, která se vleče už mnoho let, je nevyužitý Tip klub na Masarykově náměstí. Vadí mi především to, že je tak dlouho prázdný. Možná je to na Masarykovo náměstí dost novodobá stavba, ale ve městě, kde je dostupných prostor málo, je hazard nechávat tak velký objekt celá léta bez využití. Myslím si, že by se hodil pro kulturu nebo užitečné výukové středisko.

Jiří Jelínek (stavitel, 62 let, Znojmo)Zdroj: archiv DeníkuJiří Jelínek

stavitel, 62 let, Znojmo

Určitě největší ostudou Znojma je budova bývalého Tip klubuv rohu Masarykova náměstí. Architektonicky ta budova na náměstí naprosto nepatří. Je prázdná a chátrá. Je zralá tak akorát na zbourání. Další ostudou jsou opuštěné domy po Městské zeleni v Pražské ulici. Viděl bych tam domy s levnými městskými byty, které by město mohlo nabídnout úředníkům, policistům a dalším profesím, které jsou ve městě potřebné.