Rozmach bioplynových stanic ve znojemském regionu se nechystá. Může za to nejspíš špatná pověst stanice ve Velkém Karlově, ale také zastavení státních dotací.

Od srpna stojí nová bioplynka v Korolupech. „Párkrát byl cítit zápach, ale myslím, že to je jen teď ze začátku, než se vše kolem provozu spraví. Běžně u nás smrad není. Měli jsme ale i strach, že nás bude obtěžovat hluk, protože stanice jede čtyřiadvacet hodin denně. Ale je klid. Výhodou je, že auta už přes vesnici nevozí hnůj,“ sdělila starostka Korolup Olga Malcová.

S bioplynovou stanicí už naopak nepočítají v Hlubokých Mašůvkách. Snaha o její výstavbu přinesla problémy bývalému zastupitelstvu. „Zvedla se tady vlna odporu proti stavbě této stanice. Důsledkem pak byl konec bývalého zastupitelstva. Noví zastupitelé potvrdili, že u nás se žádná bioplynová stanice stavě nebude,“ odmítl rezolutně stavbu starosta Hlubokých Mašůvek Jiří Malec.

Zařízení na výrobu bioplynu mělo v jeho vesnici stát zhruba čtyři sta metrů od domů. „Měli jsme obavy o životní prostředí v obci. V určitých fázích aktivace stanice je totiž vždy cítit zápach,“ dodal starosta.

O bioplynce uvažovaly i Božice. „Výstavba bioplynové stanice usnula. V územním plánu její stavba nebyla ani zahrnuta. Teď budeme územní plán měnit. V místech, kde měla stanice stát, sice vznikne průmyslová zóna, ale myslím si, že o její stavbu už nebude zájem,“ přiblížil starosta Božic Karel Hala.

Více jak dva roky se ve Vrbovci snažila o výstavbu tohoto zařízení firma Bio Vrbovec. Po všech peripetiích a soudních tahanicích nakonec vzala svoji žádost zpět a ve vesnici se nakonec stavět nebude.

Zatím se neví, jestli bude plánovaná bioplynka ve Vracovicích. „Podle mých informací jsou plány u ledu. Firma, která měla stanici stavět, vyčkává, protože byly zastaveny dotace. Měli jsme u nás veřejnou schůzi a souhlasili jsme se stavbou za určitých podmínek,“ uvedla starostka Vracovic Miloslava Zachová.

Jediným místem na Znojemsku, kde se výstavba nové bioplynové stanice chystá, je Moravský Krumlov. „Firma, která chce stanici postavit, jedná s městem o prodeji pozemků. Zároveň doplňuje podklady pro stavební povolení,“ přiblížil současný stav starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Strach ze zápachu krumlovský starosta nemá, řeší ale jiný problém. „Jsme ujišťováni, že tento typ bioplynky nezapáchá. Proces probíhá v uzavřených prostorech. Řešíme ale problém s dopravou, kdy firma by měla navážet kejdu přes obytnou zónu. Jsme rozhodně proti,“ prohlásil Třetina.

Bioplynové stanice nyní fungují na třech místech regionu. Dvě stanice má Velký Karlov. Další stanice bez problémů pracují v Suchohrdlech u Miroslavi a nově v Korolupech. Podle odborníků je důležité, jakým způsobem se stanice provozuje. To nakonec ovlivňuje, zda lidé případně cítí nějaký zápach.