Důvodem propouštění má být klesající poptávka po firemních výrobcích a vysoké energetické náklady. Podle informací Deníku se nejedná o hromadné propouštění, během celého roku by se mělo jednat maximálně o pár desítek zaměstnanců. O tom, že Laufen mají někteří pracovníci opustit, již Deník informoval ZDE.

Společnost Laufen redakce kontaktovala s otázkami ohledně propouštění zaměstnanců a požadovala i přiblížení dalších podrobností. Redakci například zajímalo, zda poptávka skutečně klesla, kde firma vidí příčiny, zda skutečně došlo k propuštění a za jakých podmínek nebo jaký je počet propuštěných.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Odpovědí na otázky se nedočkala, firma po týdnu situaci okomentovala stručně. „Společnost Laufen CZ průběžně optimalizuje své výrobní kapacity podle strategického vyhodnocování, které zohledňuje poptávku ze strany spotřebitelů i globální, regionální a také lokální ekonomický vývoj,“ reagoval generální ředitel společnosti Luis Sergio Castro.

Podle předsedy Odborového svazu skla, keramiky a porcelánu Ondřeje Fedoročka snížení poptávky u keramických závodů nastalo a způsobil jej ve většině případů pokles zakázek ve stavebním průmyslu. Sám ovšem zmínil, že další informace by mohl poskytnout zaměstnavatel.

Opravený povrch získala Vídeňská ulice ve Znojmě. V pondělí již mohli řidiči jezdit bez omezení oběma jízdními pruhy.
Konec dopravních omezení. Vídeňská ulice ve Znojmě je opravená. Podívejte se

Podobně reagoval i zástupce znojemského odborového svazu Laufen CZ František Votava. Ten odmítl situaci komentovat a uvedl, že veřejné stanovisko by měla poskytnout společnost.

Podle statistik úřadu práce je ve srovnání s loňskem na Znojemsku nezaměstnaných méně. Na druhou stranu je však Znojemsko jediným okresem Jihomoravského kraje, kde došlo k meziměsíčnímu vzrůstu počtu nezaměstnaných, konkrétně o 0,3 procenta. Navíc je společně s Hodonínskem a Brnem okresem, kde je nezaměstnanost stejná nebo vyšší než je republikový průměr, ostatní regiony v kraji dosahují nižších čísel.

Ve firmě Laufen CZ došlo k hromadnému propouštění už jednou v roce 2009 v důsledku hospodářské krize. Tehdy společnost opustila téměř třetina pracovníků. Ačkoli většinu z nich tvořili dělníci, hledat jinou práci museli i lidé z administrativy. V roce 2014 se však situace obrátila a firma začala nabírat nové zaměstnance. Dva roky na to společnost dosáhla úspěchu na trhu v USA, Německu nebo Itálii. Zvýšení tržeb vedlo k tomu, že firma v roce 2019 zaměstnancům zvyšovala platy.

V době pandemie Covidu-19 firma darovala sto tisíc korun znojemské nemocnici. Letos v lednu dostal firma pokutu sto tisíc korun za překročení limitů znečištění v odpadních vodách. Porušení zákona odhalili inspektoři při kontrole v srpnu 2021. Společnost Laufen, která se kromě znojemského závodu specializuje na výrobu sanitární keramiky také v Bechyni, se do hledáčku inspektorů dostala již několikrát. Od roku 2014 firmě uložili pokuty v celkové výši 890 tisíc korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Znojemská radnice podává další trestní oznámení. Má přicházet o zisky z nájmu

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová