Záběry pro silné povahy zveřejnili i na sociálních sítích. „Zvířata zde při vyhánění z transportních vozů do usmrcovací místnosti jatek musí ze strany zaměstnanců zakoušet sprosté nadávky a ponižování, surové kopání, bití a tahání za uši a ocasy. Zraněná prasata schopná jen pomalé chůze jsou bitím, taháním za uši a probíjením elektrickým pohaněčem nucena rychle vystupovat z vozu. Padají z rampy, nemohoucí jsou tahána lanem za nohu do jateční místnosti. Zraněná kráva je za nohu tahána navijákem do prostoru jatek,“ popsala Martina Žabenská členka spolku Zvířata nejíme.

Zdroj: Youtube

Záběry pořídili aktivisté během několika měsíců. „Dokazují, že brutální zacházení zaměstnanců se zvířaty je zde běžnou normou. Podle našich informací přiváží na tato jatka chovatelé k zabití i zvířata z bioochovů,” dodala Žabenská.

Stavba bazénu v Louce je v polovině
Nový bazén v Louce drží stovky pilotů, práci ztěžuje spodní voda

O celé situaci aktivisté jednali také se starostou obce Hrabětice. „Požadujeme, aby byla činnost těchto jatek ukončena. Dále žádáme, aby dotyčným zaměstnancům již nikdy nebylo umožněno pracovat se zvířaty,” řekla jedna z účastnic protestu.

Zaměstnanec: jsou to dva roky staré záběry

S majitelem jatek se aktivistům mluvit nepodařilo, podle jejich vyjádření to odmítl. Spojit se s ním nepovedlo ani Deníku Rovnost. Jen zaměstnanec jatek, který se do telefonu odmítl představit, řekl ČTK, že jde o dva roky staré záběry, že vše je vyřešené a víc k tomu nemá co říct. Jatka provozuje firma Intramo Znojmo.

Mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček řekl, že zacházení se zvířaty a chování personálu zachyceného na videu je v příkrém rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům. „Osoby zachycené na videu se jednoznačně dopustily porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání a to zejména způsobem vykládání zvířat z vozidla, manipulací se zvířaty či používáním elektrického pohaněče. Státní veterinární správa proto během dní podá podnět obci s rozšířenou působností (městský úřad Znojmo) k zahájení správního řízení s provozovatelem kvůli porušení zákona,“ uvedl Vorlíček.

Provozovatel jatek podle něj hřešil na to, že malé provozovny inspektoři kontrolují méně často. „Na uvedených jatkách není z důvodu jejich menší velikosti s nepravidelnou porážkou a personální kapacity správy stálý veterinární dozor,“ poznamenal Vorlíček.

Poznáte obec ze Znojemska?
Fotokvíz: Poznáte malebnou obec na Znojemsku? Láká do přírody i na tobogán

Na ranní protest aktivistů dohlíželi i policisté. Zasahovat ale nemuseli. „Po deváté hodině se účastníci rozcházeli, na místě jich bylo dvaadvacet. Názor vyjádřili pokojnou formou bez narušení veřejného pořádku,“ uvedl mluvčí policie David Chaloupka.

Spolek dlouhodobě usiluje o to, aby byly povinně na všech jatkách zavedené kamerové systémy, které by sice vždy nezabránily hrubému chování zaměstnanců, ale jejich chování by bylo pod veřejnou kontrolou. Petice, kterou mohou lidé podepisovat, má aktuálně čtyřiadvacet tisíc podpisů.