Národní protidrogový koordinátor a ředitel Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády České republiky Jindřich Vobořil poukazuje na to, že lidé pervitin vaří, kde se dá. „Už i v chatkách nebo v lese," říká.

Jak dlouho se problematice drog věnujete?

Profesionálně čtyřiadvacet let. Vzniklo to spontánně. V dospívání jsem se v Brně pohyboval ve společnosti lidí, kteří drogy užívali. Jednou jsem se rozhodl z takového světa odejít a bylo mi dobře. Oni to viděli, proto se na mě obraceli s prosbou o pomoc. Poté jsem založil Podané ruce.

Kolik je v Jihomoravském kraji lidí závislých na drogách?

Kraj má zhruba 1,2 milionu obyvatel, závislých je přes osm tisíc. Nejvíc jich je v Brně, kolem tří a půl tisíce lidí.

Dá se říct, v jakém věku se lidé setkají s drogou nejčastěji?

Nejvíc lidí vyzkoušelo nějakou drogu mezi patnáctým až pětatřicátým rokem. Je to přibližně čtyřicet procent lidí.

Říká se, že jižní Morava je ráj výrobců pervitinu. Skutečně?

Ano, je to taková tradice od osmdesátých let. V té době nebylo nic jiného k dispozici a lidé v tom prostě dál pokračují. Přitom český pervitin považuji za extrémně nebezpečnou látku. U nelegálních drog to je číslo jedna ve smyslu největších škod.

Proč?

Studie dokázala, že u dospívajících je velmi vysoké riziko rozvoje duševních onemocnění. Právě u pervitinu je nejvyšší, po něm následuje marihuana.

Měly by podle vás být tresty za drogy přísnější?

Hlavně by měly být přísnější vůči legálním drogám jako jsou tabák a alkohol. Nezletilí si je můžou koupit kdekoliv a kdykoliv. A to je alarmující. Trh je v tomto naprosto volný, s tím se musí něco dělat.

Jak to změnit?

Ono to není zrovna lehké, protože politiky zajímá jen nárůst hrubého domácího produktu a také průměrná mzda. Zbytek jako kdyby pro ně neexistoval. Problematika drog je nevzrušuje. Už jsme navrhli preventivní opatření, které je v návrhu zákona o návykových látkách. Prošlo vládou a teď ho projedná Senát.

O co jde?

Pokud Česká obchodní inspekce bude kontrolovat třeba nějaký taneční klub a inspektoři zjistí, že tam jsou opilí nezletilí, tak zasáhnou. Podnik mohou zavřít až na dva dny. Je to dostatečný trest, ale není likvidační.

Mají takové zákony i v okolních státech?

Tam je to přísnější. Například v Británii se po šesté hodině večer nezletilí do baru vůbec nedostanou. U dveří stojí vyhazovač, který kontroluje věk.

Měla by se marihuana legalizovat?

To budu schopný říct za pět až sedm let. Čekáme na výsledky experimentu, který začal loni v Uruguayi. Povolili tam užívat marihuanu pro vlastní potřebu. Spočívá to v tom, že člověk starší jedenadvaceti let si může vypěstovat tři rostliny za rok, ale nesmí je prodávat. Pokud budou výsledky dobré, jsem ochotný toto téma začít řešit.