O regulaci vjezdu na hráz žádal už před lety starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra. „Asi před deseti lety tam mezi spoustou turistů kličkovali motorkáři a jezdilo tam i přes zákaz hodně aut. Opakovaně jsem žádal, aby tam něco dali,“ uvedl Vedra.

Že se ovšem na místě objeví až tak sofistikovaný systém, nečekal. „To mne překvapilo. Nevím, jestli toto není příliš,“ dodal.

Mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař Deníku sdělil, že bezpečnostní sytém za více než čtyři miliony korun muselo Povodí udělat na základě pokynu ministerstva zemědělství. „Vodní dílo Vranov je prvkem kritické infrastruktury. Na základě kontroly ministerstva zemědělství, odboru bezpečnostní politiky, provedené v roce 2017 jsme dostali nařízeno dobudovat technické zabezpečení umožňující kontrolovaný vjezd oprávněných vozidel na hráz z obou stran. A to prostřednictvím výsuvných sloupů s kamerami, které rozlišují oprávněný vjezd vozidel podle registrační značky. Zařízení jsme proto instalovali v letošním roce, dokončené bylo v květnu 2020,“ vysvětlil Chmelař.

Smíšené pocity mají především místní podnikatelé. Povodí jim totiž vydalo jen minimum povolení k vjezdu. „Chápu toto opatření a určitě to zklidnilo dopravu na hrázi. Chodí tam maminky s kočárky a další spousta lidí. Na druhou stranu já teď chodím pěšky, protože mám povolení jen na jednu registrační značku z aut, které provozujeme. A to je zrovna v servisu,“ postěžoval si například šéf společnosti Lodní doprava Vranov Dalibor Dufek.

Systém podrobně vysvětluje dokument, který na svém webu zveřejnil obecní úřad v Onšově. „Na obou stranách komunikace je v místech vjezdu a výjezdu nainstalován automatický vjezdový systém – protiteroristické automatické hydraulické výsuvné sloupy, systém světelné signalizace (semafor) a kamerový systém k detekci registračních znač (dále jen RZ) vozidel. Využívání komunikací hráze se uskutečňuje na základě povolení vydaném příslušným obecním úřadem. Vjezd je povolen pouze majitelům vozidel s příslušným povolením vjezdu, na jehož základě bude RZ vozidla zadána do databáze vjezdového systému, kterou spravuje Povodí Moravy. Je nezbytné, aby řidiči motorových vozidel dodržovali vodorovné dopravní značení, díky kterému dojde ke správnému načtení RZ,“ informovali představitelé Onšova v dokumentu.

Zda se podobné zařízení objeví časem i na jiných přehradách v gesci Povodí Moravy, není v tuto chvíli jasné. „V současnosti v plánu není, což ovšem neznamená, že tento požadavek na nás nebude s ohledem na bezpečnost kladen i na dalších vodních dílech,“ dodal Chmelař.