Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prudký déšť utrhl silnici, zaplavil sklepy

Miroslav /AKTUALIZOVÁNO, RADAROVÝ SNÍMEK, FOTOGALERIE/ - Až osmdesát milimetrů srážek za půl hodiny napadalo ve středu večer na Miroslavsku. Vodní příval zničil silnici, natekl do garáží a sklepů. Knínice ochránily čerstvě dokončené poldery a strouhy.

16.7.2009 2
SDÍLEJ:

Po středeční bouřce se v Miroslavských Knínicích propadla silnice. Foto: DENÍK/Monika Choděrová

Vodu, bahno a další nepořádek uklízeli z cest a sklepů lidé na Miroslavsku. Kus silnice z Miroslavi do Miroslavských Knínic v prudce tekoucí vodě doslova uplaval. Rozsáhlejším škodám zabránila nedávno dokončená ochranná opatření.

„Kdo má ruce a nohy uklízí. Za hodinu tu ve středu na večer nadalo mezi čtyřiceti a sedmdesáti milimetry srážek. Průtrž nemohla přijít v méně vhodnou dobu. V sobotu máme tradiční jarmark s meruňkobraním, všechno musíme stihnout poklidit,“ řekl místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Voda se do města hrnula dvěma směry a stékala se na nejníže položených místech u kulturního domu. „Naplaveniny ucpaly kanály a voda se valila přes ně. Práce jsme měli hodně. Hasiči museli chystat pytel s pískem, protože u jednoho domu hrozilo sesutí půdy. Museli jsme také ještě večer uzavřít silnici do Knínic, kterou voda poničila, “ dodal místostarosta.

V silnici zela po průtrži jáma, která by pohltila nákladní auto, odhadoval starosta Knínic Petr Příkazský. „Oceňuji spolupráci s představiteli Miroslavi a jejich hasiči, kteří nám už v noci pomáhali. Na silnici hrozil velké nebezpečí, protože kráter zprvu ještě kryla vrstva asfaltu,“připomněl starosta. Potvrdil, že silnice již byla v havarijním stavu. Na přerušení cesty, které bude vyžadovat nákladnou opravu, se patrně podepsala ucpaná propusť, která pod ní vedla.

„Je to nejvážnější škoda, kterou nám středeční průtrž způsobila. Jinak odstraňujeme spíše naplaveniny nebo padlé stromy,“ řekl šéf provozního úseku znojemské oblasti krajské správy silnic Josef Fukač.

Samotné Knínice vyvázly z přívalového deště bez významnějších škod. „Výborně zafungovala opatření, která obec v posledních letech v součinnosti s pozemkovým úřadem udělala. Jejich posledních etapu, úpravy polních cest jsme převzali do majetku minulý týden,“ připomněl starosta. Obec tak nyní chrání na severozápadě velká odvodňovací strouha nad vsí vodu zpomaluje a rozděluje systém remízků a polderů. Ve středu účinnost ochrany důkladně prověřil déšť při kterém na Knínice za půl hodiny spadlo osmdesát milimetrů srážek.

„Opravená je i polní cesta, který se dřív měnila v koryto, jímž se voda z prudkého deště valila do vsi. Teď je vyzvednutá, vyspádovaná a lemují ji zadržovací kanálky. Ve středu jsme kontrolovali účinnost jednotlivých opatření ještě za deště a fungovala perfektně,“ dodal starosta s tím, že obec bude muset opravit jen menší škody, které v terénu vznikly.

Příkop a nádrž vybudované v minulých letech ve dvou částech Miroslavi také splnily svou úlohu. „Jak nádrž v Ramoši, tak strouha u Nádražní ulice zafungovaly výborně, ale voda přišla tentokrát odjinud, směrem od bývalého dřevotvaru a od výrobny limonád,“ doplnil mistostarosta Volf.

Večerní déšť zaměstnal hasiče nejen na Miroslavsku, ale i na Hrušovansku a Krumlovsku. „Měli jsme kolem pětadvaceti výjezdů. V Miroslavi došlo k sesuvu půdy u jednoho rodinného domu. Odčerpávali jsem vodu v domech i v Hostěradicích. V nižších polohách obce voda stekla z polí,“ informoval velitel znojemských hasičů Petr Mareš. V některých místech padaly i stromy u silnic. „Vše se obešlo bez zranění,“ dodal Mareš.

#nahled|https://g.denik.cz/69/e2/radar_boure_miroslav_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/69/e2/radar_boure_miroslav.jpg|Radarový snímek bouře nad Miroslavskem#

Zdroj: www.chmu.cz

Autor: Martin Moštěk

Místo události:
16.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení