Mírný nárůst budoucích prvňáků zaznamenaly znojemské školy při sobotních zápisech. Podle prvních výsledů bude od září ve Znojmě tři sta sedmdesát prvňáků.

Nejvíce jich zamíří na Základní školu JUDr. Josefa Mareše na Klášterní ulici, otevřené zůstanou i malotřídky v Konicích a Mramoticích.
„Oproti loňsku školy zapsaly o zhruba deset dětí víc. Sledovali jsme samozřejmě zájem o malotřídky. Až asi na dvě výjimky rodiče zapsali děti v Konicích a Mramoticích. Je vidět, že nepsaná dohoda platí, obě malé školy tedy budou pokračovat, “ shrnul výsledky místostarosta měsa Marian Keremdiský.

Celkem sto sedmnáct dětí přišlo k zápisu do školy na Klášterní, dvanáct z nich patrně získá odklad, do lavic tak od září zasedne sto pět nových žáků. „Zájem o zápis považuji za jedno z kritérií hodnocení školy, proto mě výsledek velmi těší a považuji jej také za závazek. Budeme se snažit, abychom se programu, který rodiče oslovil, drželi a dostáli mu,“ řekl ředitel školy Miloslav Hubatka.

Pro prvňáky škola otevře patrně čtyři třídy. „V jedné z nich bude menší počet dětí, kolem patnácti, protože do ní nastoupí zcela nevidomý chlapec. S integrací dětí s postižením máme už zkušenosti, tohle bude ovšem první případ. Proto se na něj ještě musíme připravit,“ dodal Hubatka.

Přišla většina

Spokojen je i ředitel základní školy na ulici Mládeže Jaromír Jiral.
„Zapsali jsme téměř osmdesát dětí, dvanáct žádá o odklad. Otevřeme tři první třídy. Výsledky odpovídají předchozím letům, jsou i o něco lepší,“ uvedl Jiral.

Patrně pětadvacet dětí zasedne poprvé do lavic v Příměticích. Podle ředitele Daniela Kasana je to počet odpovídající podmínkám. „V Příměticích je dětí málo, k zápisu přišla naprostá většina. Děti z nedalekých obcí chodí buď do školy v místě, nebo dojíždí a autobusy staví na nádraží na druhém konci Znojma. Proto jsem s výsledkem spokojen,“ konstatoval Kasan.

Devět dětí zapsala také pobočka školy v Mramoticích. „Je tam naplněná školka, jsem rád, že děti zůstávají v Mramoticích. Svědčí to o dobré práci učitelek,“ podotkl ředitel.

Podle statistik nově narozených dětí, i zápisů do školek, je zřejmé, že počty prvňáku v následujících letech ještě narostou.
„Školy na to jsou připravené, je možné, že u některých neuspějí všichni zájemci, přednost v takovém případě budou mít děti ze spádového obvodu školy,“ dodal místostarosta Keremidský.

Příliš velký zájem

S větším zájmem, než je počet volných míst ve třídách, se setkává už nyní škola na Klášterní u žáků, kteří chtějí přestoupit z jiné školy.
„Museli jsme nastavit pravidla. Přednost mají děti z obvodu, zejména ty, které se dostěhovávají do nových bytů. U dalších už děláme výběr. Jde nám hlavně o potenciál dítěte, ochotu rodičů spolupracovat, nedíváme se jen, nebo hlavně, na známky,“ uvedl Hubatka.

základní škola zapsáno z toho odklad stav
Klášterní 117 12 105
Konice 6 0 6
Mládeže 78 12 66
Pražská 76 12 64
Přímětice 32 7 25
Mramotice 9 1 8
nám. Republiky 66 10 56
Václavské nám. 36 7 29
logoped. 1. třída 11 11
C E L K E M 370