U stánku s malováním na obličej je už fronta. Děti čekají, některé listují vzorníkem. Další už mají jasno. „Já budu užovka, ale taková ta jedovatá,“ hlásí jeden klučina. Hned se ozývá o kousek před ním stojící děvče. „A já budu Elsa,“ říká důrazně.

Na poznámku jednoho z kolemjdoucích dospělých, že bude moc pěkná lvice, hned odpovídá. „Cože? Žádná lvice, princezna budu. S velkýma modrýma očima,“ říká důrazně děvče a kroutí při tom hlavou.

Silnice v části náměstí jsou odpoledne zavřené, aby mohly děti vesele a nerušeně skotačit. Vozovku pokrývají kresby křídou. Další pomalu přibývají. „Maluju to tady, aby to bylo hezčí a mám na to všechny tyhle křídy,“ říká copatá předškolačka. Holčička sedí na zemi a pečlivě vylepšuje jeden z připravených obrazů. Bere si další křídu a se soustředěným výrazem pokračuje v kreslení.

Další děti skáčou o kus dál panáka a zkoušejí si projít i delší skákací trasu. Na sousedním trávníku sviští dvě nebo tři švihadla v rukou děvčat. Vedle položené obruče také zaujaly několik malých návštěvníků a za chvílí už víří kolem jejich pasu. Zkouší to s nimi i dva kluci, obruče rozhýbávají energicky, zaostává jen ladnost pohybů.

Procházející návštěvníci, zejména maminky s kočárky, se kolem sebe spokojeně rozhlíží. „Jsem ráda, že se tady děje něco nového. Malá je sice ještě v kočárku, ale i tak si užijeme pěkné odpoledne a potkáme se se známými. Moc se mi tady líbí,“ říká Jiřina Jurišová.

Další mladá rodina si udělala výlet ze Znojma. „Viděli jsme pozvánku na internetu a všimla jsem si, že tady budou prodávat makronky, které máme moc rádi. Tak jsme si udělali výlet, aby se děti trochu provětraly a taky jsme si dali něco dobrého,“ usmívala se další z návštěvnic Nikol Filipská.

Sváteční setkání pořádá loni založený spolek Jarmínek. „Chtěli jsme jako nová generace přinést do dění v Jaroslavicích něco nového. Několik akcí jsme už připravili a napadlo nás, že v čase mezi jarem a létem bychom mohli udělat pěkné sváteční odpoledne, ve kterém by si děti mohly zadovádět na ulici. Proto je část náměstí uzavřená, aby tady děti mohly v klidu vyzkoušet nejen tradičního panáka, ale i složitější skákací trasy. Máme tu koloběžky, míče a spoustu další zábavy. Pro menší děti zrovna hraje maňáskové divadlo, během odpoledne ještě vystoupí kouzelník a divadlo Navětvi s pohádkou o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém,“ vypočítává předsedkyně Jarmínku Martina Mühlbergerová.

Menší děti mezitím plní jeden ze stanů a zvědavě sledují představení maňáskového divadla. Když šikovná zvířátka svým příkladem napraví zlobivé děti a společně uklidí les, ozve se ze stanu potlesk.

Na ulici před ním si děti berou připravené bublifuky a prosluněným náměstí za chvílí poletují jiskřivé bubliny. O dál zrovna dva kluci závodí na koloběžkách, dojedou skoro současně. Tmavovlasá školačka si bere odloženou obruč a za chvíli ji už energicky roztáčí. Malý kluk se rozbíhá s míčem. Zábava na Veselých ulicích bude pokračovat do podvečera.