Na svou chvíli ještě čeká kvas, který poputuje do pálenice. Milan Bonk z trstěnické pálenice začal pálit meruňky předevčírem. Většina milovníků meruňkovice si musí na termín v pálenicích počkat do září, úroda byla letos nadprůměrná a zájemců o domácí pálenku je spousta.Z patnácti stromů na zahradě Martina Ziky ze Znojma kvasí v sudu tři sta třicet litrů základu budoucí pálenky.

„Letos si nemůžeme stěžovat, úroda byla nezvykle velká, zvláště oproti loňskému roku. S manželkou jsme spoustu meruněk zavařili nebo udělali marmeládu. Ovoce je zdravé a díky slunečným dnům také výborně dozrálé. Těším se na meruňkovici, kterou rád ochutnávám za zimních večerů se svými přáteli. Termín v pálenici mám domluvený na konec září. Do sudu nakládám meruňky i s peckami, pálenka má pak prý lepší chuť," poznamenal zahrádkář Zika.

Cílem jeho cesty se sudem plným kvasu bude znojemská pálenice Jiřího Nováka.

„Podobnou velkou úrodu jsme zažili před nějakými pěti lety. Meruňky už pálíme a objednáváme zákazníky na říjen. Mezi lidmi koluje vžitá myšlenka, že jakmile se kvas nevypálí do šesti týdnů, je pozdě. Není to tak. Záleží pochopitelně na tom, jak se připraví a jak se s ním dále pracuje. Meruňky je možné pálit ještě v listopadu," vysvětlil Novák s tím, že ceny nijak nezvyšovali. Za litr padesátiprocentního alkoholu zaplatí zákazník sto třicet dva korun.

První meruňky začali pálit předevčírem v trstěnické pálenici. „Letos je úroda nadprůměrná, je to extrém co do množství i kvality. Nejčastěji pálíme padesátiprocentní pálenku a objednat se u nás lidé mohou ještě na první polovinu srpna a pak až na konec září," přiblížil majitel Milan Bonk. Ani on ceny nezvyšoval, naposledy je upravovali před dvěma lety. Lidé v Trstěnicích zaplatí dvě stě padesát korun za litr absolutního alkoholu, za padesátiprocentní pálenku je to tedy nějakých sto dvacet pět korun.

Naproti tomu v Citonicích začnou pálit až příští týden a objednávky přijímají na září a začátek října. „Podobně úspěšné sezony už jsem zažil, pokud si vzpomínám, byly to roky 2006, 2008 a 2011," poznamenal Josef Taufer z citonické pálenice.

S neobvyklým přáním, například na melounovici za ním lidé nepřicházejí. Legislativa pálení z nakoupeného ovoce ani neumožňuje. „Ze zákona musí člověk ovoce, ze kterého chce pálenku získat, vypěstovat na vlastním nebo pronajatém pozemku. Může je také dostat jako naturální plnění, což musí doklady doložit," vysvětlil Taufer.

Loňská metanolová aféra zákazníky pálenic neodradila. „Pálenku pro lidi pálíme z toho, co lidi přivezou. Z ovoce nejsme schopni vyrobit zdraví nebezpečný metanol," podotkl Taufer.

Letošní nadprůměrnou úrodu potvrdil i Karel Bobek, vedoucí těšetických sadů. „Předpokládám, že příští týden budeme mít sklizeno, na stromech jsou již jen poslední zbytky meruněk. Na starých stromech v sadu nebylo téměř žádné ovoce, naproti tomu na nové výsadbě byla úroda příznivá. Celkově odhaduji výnos více než osm tun na hektar, což je lehce nadprůměrná úroda," uzavřel Bobek.

Jak sdělil, průměrná cena za kilo se pohybovala kolem šestnácti korun a závisela na kvalitě plodů.