Sněhu sice zatím na Znojemsku napadlo jen pár centimetrů, na silnicích se z něj ale tvoří velmi kluzká vrstva. Silničáři mají veškerou techniku v terénu, všechny silnice však zatím nestihli uklidit.

K zatím poslední nehodě došlo kolem půl třetí odpoledne na silnici mezi Miroslaví a Olbramovicemi. "Srazila se zdě dvě osobní auta, hasiči na místě vyprošťovali zraněné osoby," informovala policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Dopoledne se bouralo například blízko hranic. „Ve tři čtvrtě na deset došlo ke srážce tří osobních aut na bývalém hraničním přechodu Hatě. Nikdo z cestujících sice nebyl zraněn, hlavní silnice ze Znojma na Vídeň však byla na delší dobu zablokovaná a tvořily se tam proto kolony,“ upozornila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Problémy na Hatích přiznal i šéf zimní údržby znojemské Správy a údržby silnic Josef Fukač. „V koloně za třemi nabouranými auty zůstal uvězněný i náš sypač, takže jsme silnici nemohli ošetřit. Až teprve když policie silnici uvolnila, mohl se sypač ještě jednou otočit na stejné trase, která mezitím znovu zapadala sněhem a pak teprve vyrazit dál. To už na něj totiž čekali i v Únanově, kde byl rovněž problém se sjízdností,“ řekl Fukač.

Podle něj mají nyní silničáři v terénu veškerou techniku. „Podle operačního plánu sypeme postupně všechny silnice. Jakmile sypače dokončí první kolo, hned vyrazí na kolo druhé. Podle předpovědi má totiž sněžit celý den. Předpokládám tedy, že i naše technika zůstane na silnici celý den a zřejmě i v noci,“ dodal Fukač.

Mezitím však už jízdu na silnicích Znojemska nezvládli další řidiči. „U odbočky na Ctidružice se srazil autobus s osobním autem. Nehoda se tam obešla bez zranění. Stejně tak jako při srážce dvou osobních aut ve Vrbovci. Ty sice částečně blokovaly dopravu, silnice tam ale byla s opatrností průjezdná. Další osobní auto bouralo i u Dobřínska na Moravskokrumlovsku. Nesjízdné vozovky pak máme hlášené u Lančova na Vranovsku i u Tasovic, kde v koloně uvízlo osm kamionů a další osobní auta,“ doplnila policejní mluvčí.

Kalamita na silnicích pokračovala i odpoledne.
„Namrzlá silnice byla příčinou srážky tří osobních aut u Božic. I tato nehoda se naštěstí obešla bez zranění,“ komentovala odpoledne situaci na silnicích Znojemska Drahokoupilová.

Dopravu navíc hned na několika místech blokovaly kamiony. „Jeden nemohl vyjet serpentiny za Branišovicemi směrem na Olbramovice, kde zablokoval silnici v serpentinách v nepřehledné zatáčce. Další uvízl před Vranovem nad Dyjí směrem od Onšova. I tam docházelo k drobným kolizím,“ dodala po druhé hodině odpolední policejní mluvčí.