Obyvatelé Znojma se s nedostatkem lékařů potýkají již dlouho, chybí jim nejen zubaři, ale také praktičtí a dětští lékaři. „Již v září loňského roku jsem říkal, že chceme s nedostatek lékařů u nás něco udělat. V únoru jsme proto vypsali dotační titul pro pediatry a praktiky, v květnu pak pro zubaře. Mám radost, že tento krok pomohl. Prioritou zůstávají pediatři, tady musíme ještě víc zabrat,“ informoval starosta Znojma Jakub Malačka.

Novou ordinaci na Mariánském náměstí plánuje otevřít doktor Lukáš Wenglorz na podzim. „Má už seznam volných pacientů od pojišťoven a se současným zaměstnavatelem se dohodl, že jeho stávající pacienty převádět nebude. Ti jsou navíc i z Rakouska a okolí. O registraci u něj se proto bude moci přihlásit patnáct set až dva tisíce lidí, kteří jsou nyní bez zubaře. Přijímat bude i děti a seniory, kterých se problém s nedostatkem stomatologů týká nejvíce,“ vyzdvihl Malačka.

Dolní park ve Znojmě.
Výrostci se trefovali kopačákem do kočárku, Znojemští chtějí zakázat hry v parku

Zatím se k registraci noví pacienti hlásit nemohou, ordinaci s názvem Lu(c)kyDent lékař plánuje otevřít v druhé polovině listopadu nebo začátkem prosince. „V prvním roce počítám s registrací pět set až osm set pacientů, záleží na stavu orálního zdraví v populaci, Nerad bych měl delší objednací dobu než dva měsíce. Ve druhém roce bych se rád dostal na dvanáct až patnáct set pacientů, ve třetím roce na dva tisíce,“ potvrdil lékař Lukáš Wenglorz.

Pacienti se budou moci objednat telefonicky nebo pomocí formuláře na webových stránkách, na jejichž vývoji nyní pracuje. Rozhodující je, zda získá podporu většiny zastupitelů při schválení dotace. „Zatím to vypadá, že jsem splnil všechny podmínky dotačního programu,“ dodal Wenglorz.

Zprávu uvítala také Květoslava Kotlánová. „Manžel je rok bez zubaře, když je problém, jezdíme na pohotovost, to ale není dlouhodobé řešení,“ ocenila důchodkyně.

Nedostatek lékařů je dlouhodobý problém nejen ve Znojmě. Podle doktora Ivo Havlíka z Dental Clinic ve Znojmě ale jednoduchý recept na zlepšení situace neexistuje. „Lidé by měli víc dbát na prevenci, čistit zuby, chodit na prohlídky. Například u nás děláme všem klientům fotky jejich zubů, aby viděli, v jakém stavu je mají před a po ošetření. Měli by se více dělat preventivní rentgenové snímky a opravovat i malé kazy zavčas,“ doporučil Ivo Havlík.