Radnice už objednala několik paland, které najdou uplatnění i v budoucnu. „Chtěli bychom ale poprosit o pomoc i veřejnost. Pokud můžete, budeme moc rádi za karimatky a spacáky. Poslouží k nouzovému ubytování válečných uprchlíků. Darovanou pomoc přijímáme od pondělí do pátku od 11 do 18 hodin ve sportovní hale na Dvořákově ulici. Darovat můžete také drogerii či trvanlivé potraviny s jednoduchou přípravou,“ vyzval k pomoci starosta Znojma Jakub Malačka.

Obědy pro uprchlíky zajistí jídelny základních škol, jídlo bude přepravováno na místo ubytování. „Jídlo si budou hradit uprchlíci sami z dávek, které jim poskytuje úřad práce nebo budou městu náklady kompenzovány státem. Toto zatím stále upřesňujeme. Další jídlo řešíme ve spolupráci s Oblastní charitou Znojmo. Využity budou také potraviny z materiální sbírky,“ dodal Malačka.

Opustili i rekreační zařízení Camping Vranovská pláž, kde našli útočiště na několik málo dní. Ilustrační foto.
Přesuny uprchlíků začaly: stěhují se i ze Štítar, kde jich ubytovali nejvíc

První velkokapacitní ubytovací centrum pro uprchlíky vzniklo ve Znojmě na základě požadavku Jihomoravského kraje. „Ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem jsme jako první vytipovali prostory vysoké školy, které jsou minimálně využívány. Vymezili jsme zde celé patro, kde jsou k dispozici toalety, sprchy, kuchyňka, posezení, hřiště a další,“ upřesnil Malačka.

Kolik uprchlíků z Ukrajiny je na jihu Moravy.Kolik uprchlíků z Ukrajiny je na jihu Moravy.Zdroj: Deník/Markéta Evjáková

Vytipovány byly i další prostory včetně dalších obcí na Znojemsku. „Prostory tělocvičen při základních školách chceme nabídnout až jako úplně poslední možnost. Chceme tak minimalizovat narušení výuky na školách. Prozatím je u nás stále k dispozici kapacita v objektech ve vlastnictví státu. Ty musí být uvolněny dříve než naše tělocvičny, na což jsem upozorňoval na krajském krizovém štábu. Kroužky, které probíhaly v budově vysoké školy, se snažíme přesunout do náhradních prostor,“ poukázal Malačka.

Koncert pro Ukrajinu na brněnském náměstí Svobody přilákal tisíce lidí.
OBRAZEM: Koncert pro Ukrajinu na brněnském náměstí Svobody přilákal tisíce lidí

Jihomoravský kraj naplnil kapacitu ubytování uprchlíků z Ukrajiny v hotelech a penzionech. Musí také reagovat na vládou nastavený příspěvek na uprchlíka, který bude činit denně 180 korun na dospělého a 90 korun na dítě do 10 let.

Pokud někdo chce nabídnout dlouhodobé ubytování, může tak učinit prostřednictvím stránek pomahejukrajine.cz. Pro poskytovatele ubytování v soukromých objektech by měla vzniknout zvláštní dávka, kterou bude administrovat Ministerstvo práce a sociálních věcí.