Z podia zazní „Čest práci, soudružky a soudruzi!“ a stovky lidí v městkém lesíku ve Znojmě se roztleskají. Komunisté se tu na oslavy Svátku práce scházejí už od devadesátých let. Na rozdíl od předlistopadových dob sem všichni přišli dobrovolně a nemají transparenty. Papírový karafiát v klopě ale zůstal. Stejně tak jako protiamerická rétorika a útoky na politické konkurenty. Doba se ale změnila. Na podiu, které po půlhodince politici opustili, zahrála kapela i americké hity a americké panenky jsou k dostání i v přilehlých stáncích.

Připomenout si První máj se sociální demokracií do Lidového domu přišlo o poznání méně lidí. Nenalákalo je levné pivo ani cimbálka. Politické projevy chyběly úplně.

Rekordní účast ale letos zaznamenali pořadatelé pravidelné prvomájové cyklovyjížďky. Na pomyslném startu ve Znojmě se sešly téměř dvě stovky nadšenců všech věkových kategorií. Letos se akce konala už po patnácté . Přesně tolikrát se jí zúčastnil i Miroslav Jelínek. „Je nás čím dál tím víc a přibývají i mladí. A to je dobře,“ libuje si.