VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psychicky nemocným pomáhá doma. Práce v terénu má smysl, říká Zárubová

Znojmo /ROZHOVOR/ – Více než rok se snaží lidem s duševním onemocněním pomoci přímo v jejich domácím prostředí Terénní tým Znojmo, který zřizuje Práh jižní Morava. Jejich klienti dostanou možnost, jak učinit život s nemocí snesitelnější. Profesionálové jim navíc pomohou navrátit se znovu do běžného života. Pomoc míří také k členům rodiny. Právě pro rodinu je totiž duševní onemocnění jejich blízkého velkou zátěží a v současné době je Terénní tým Znojmo v okrese jedinou službou svého druhu. Vede jej Klára Zárubová.

12.11.2017
SDÍLEJ:

Klára Zárubová vede terénní tým Znojmo, který zřídila oranizace Práh jižní Morava. Pomáhají lidem s duševním onemocněním.Foto: Deník / Pergrová Ilona

Jak jste se dostala k práci v Prahu?
Praxi v sociálních službách už jsem měla. Reagovala jsem na nabídku práce vedoucí terénního týmu. Nová příležitost mě zaujala v tom, že nabízela práci s lidmi s duševním onemocněním v jejich přirozeném prostředí. Většina sociálních služeb, které jsem poznala dříve, takto nefungovala. Práh mě oslovil mimo jiné tím, že boří mýtus o schizofrenii. Mezi lidmi panuje všeobecně rozšířený názor, že nemocní si zaslouží být zavření doma, aby neohrožovali ostatní. Ostatně, také moje blízké okolí reagovalo na novou práci poměrně negativně. Obavy ale nejsou na místě. Lidé s duševním onemocněním totiž velmi často obrací násilí proti sobě. Existuje spousta statistik hovořících o tom, že mnohem nebezpečnější jsou mladí muži v autech než lidé se schizofrenií.

V čem spočívá vaše práce?
Propojujeme sociální a zdravotní poskytování péče. V týmu je kromě sociální pracovnice i psychiatrická sestra, spolupracují s námi psychiatr a psycholog. Podobné týmy fungují v Brně nebo v Praze. Klienti nemusí docházet za odborníky. Naopak, ti dojíždí za nimi domů, kde jim aktivně nabízí pomoc a podporu v těžké situaci.

Jak získáváte informace o klientech?
Existuje spolupráce s psychiatrickým oddělením ve Znojmě. Lékaři nám vytipovávají klienty, kteří jsou vhodní pro terénní služby. Navíc nově navazujeme spolupráci s psychiatrickými ambulancemi, praktiky i obecními úřady. Obrací se na nás také členové rodiny, kteří zažívají s nemocnými obtížné situace. O lidech, kteří potřebují pomoc, se také dozvídáme od sousedů nebo majitelů domů. Pomáháme lidem, před kterými ostatní zavřeli dveře. Daří se to, lidé třeba dokáží po dvou letech vyjít z domu a jsou schopni navázat kontakt, i když dříve to pro ně bylo něco nepředstavitelného. Konkrétní práce může spočívat ve vyřizování sociálních dávek, invalidních důchodů, jednání s majiteli bytů, jednání o jiných možnostech bydlení či o zajištění psychiatrické péče. Pomáháme také prohloubit či urovnat vztahy v rodině i partnerské vztahy.

Jak obtížné je získání důvěry a navázání kontaktu?
Když přijímáme nové pracovníky, hned je upozorňuji na to, že nás klienti budou odmítat a vyhazovat. Pracujeme, na rozdíl od ostatních sociálních služeb, s klienty, kterým chybí motivace. Na místo se vracíme, snažíme se získat jejich důvěru, mluvíme například přes dveře. Často klientům totiž chybí potřebný náhled na jejich onemocnění. Náš tým poskytuje službu sociální rehabilitace. Smyslem je, aby člověk dokázal fungovat v běžném prostředí, které si k životu vybral. Chceme, aby naši klienti žili plnohodnotný život i přes přetrvávající symptomy nemoci. Mám na mysli třeba halucinace nebo bludy. Snažíme se, aby se i s těmito jevy negativními jevy s naší pomocí vyrovnali.

Můžeme ukázat vaši práci na konkrétním příběhu rodiny, která potřebovala vaši pomoc?
Měli jsme případ mladého chlapce, který se kvůli paranoidní schizofrenii opakovaně pokoušel o sebevraždu. Tatínek se domníval, že jde o pubertální záležitost. Nakonec byl mladík hospitalizován a zaléčen. Trpěl stále hlubokými depresemi. Lékařům se naštěstí podařilo jej zachránit. Mladý muž si nedokázal zorganizovat den a nezvládal základní péči o sebe sama. Díky pravidelnému kontaktu, podpoře u něj doma a spolupráci s jeho rodinou jsme dokázali pomoci. Nastavili jsme denní režim a nalezli vhodné zaměstnání na pár hodin denně. Zvýšila se jeho sebedůvěra a život dostal nový smysl. Začal dokonce plánovat do budoucna.

Pomáháte i s nalezením zaměstnání? Jak se vám to daří?
Máme smluvně navázaného zaměstnavatele, je to Igra Model. Tato firma nám nyní zaměstnává tři klienty. Snažíme se je podporovat v pracovním prostředí a dopředu domluvit takové podmínky, aby člověk práci zvládl. Řešíme také, jak lidé fungují ve vztazích na pracovišti a jak vnímají zapojení do kolektivu. Mohou mít také asistenta přímo na pracovišti, který řeší případné konflikty nebo jim předchází.

Lze nějak jednoduše zobecnit, kdo patří mezi vaše nejčastější klienty?
Mezi naše klienty patří lidé se závažným duševním onemocněním, jako je paranoidní schizofrenie nebo deprese. V důsledku své nemoci se často ocitnou v tíživé sociální situaci. Nemoc jim obrátí život na ruby a oni se v něm potřebují znovu zorientovat. Nabízíme podporu lidem starším patnácti let. Řada našich klientů navíc onemocní po dokončení střední nebo vysoké školy. Nemají žádnou pracovní zkušenost, pobírají invalidní důchod a jsou závislí na rodičích. Máme i klienty, kteří onemocní později a nejsou schopni se znovu navrátit do původního zaměstnání nebo se postarat o rodinu. Pomoc potřebují také rodinní příslušníci. Často se setkáváme s matkami, které zůstávají s dospělým synem nebo dcerou samy. Onemocnění provází často ztráta náhledu, lidé si neuvědomují, že jsou nemocní. Nejsou schopni využívat zdravotnické péče ani sociálních výhod.

Kolik lidí pracuje v Terénním týmu Znojmo a o kolik klientů se starají?
Nyní je nás šest. Tým tvoří sociální pracovníci, psychiatr, psychiatrická sestra a psycholog. Do konce roku tým rozšíříme a do spolupráce zapojíme také znojemské ambulantní psychiatry a psychology. Staráme se nyní o padesát aktivních klientů s duševním onemocněním a dvacet jejich rodinných příslušníků.

Co je pro vaši práci důležité do budoucna?
Naším cílem je koordinovat celý systém a vytváříme metodické centrum. Snažíme se propojit praktické lékaře, pracovníky sociálních služeb i probační a mediační služby, policisty, záchranáře i další odborníky, kteří se při své práci setkávají s lidmi s duševním onemocněním.

Kde se mohou zájemci o vaší práci dozvědět víc?
Lidé, které tato problematika zajímá, mohou dorazit 20. listopadu v pět hodin do znojemského kina Svět. Bude zde vernisáž výstavy komiksů švédského kreslíře nazvaná Isaak v úzkých. Komiks přeložila sestra naší klientky, která dělá „peer konzultanta“. Je odborným pracovníkem v týmu, který má vlastní zkušenost s duševním onemocněním. Ve Znojmě „peer“ zatím chybí, ale už máme tři zájemce.

Autor: Ilona Pergrová

12.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 8 000 Kč Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Sanitární pracovníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovní náplň:, -úklid administrativních prostor a WC, -dohled nad úklidem ve výrobních prostorách, Požadavky: , -odpovědnost, samostatnost. Pracoviště: A.m.i. realitní s.r.o., Velká Michalská, č.p. 212, 669 02 Znojmo 2. Informace: Novák, +420 604 944 482. Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 16 000 Kč Výrobci a zpracovatelé potravin a příbuzní pracovníci Pracovníci studené kuchyně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyučen v oboru potravinářském /kuchař, pekař, cukrář apod./, výhodou znalost přípravy studené kuchyně, znalost hygienických předpisů, PD od 6.00 hod., doprava vlastní, prof. životopis na mail: rvavrik@seznam.cz. Pracoviště: Lahůdky vavřík a spol., s.r.o., 671 01 Citonice. Informace: Radek Vavřík, . Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 17500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: běžný úklid výrobních prostor, kontakt se skelným vláknem, PD v 11 hod. směnách 15 dní v měsíci, , doprava vlastní, u nabídky pro 1 VPM v horku, těžká fyz.práce plat 17500, inf. tel.. Pracoviště: Bhv úklid, s.r.o.- vertex, U Sladovny, č.p. 310, 671 25 Hodonice. Informace: Fialová, +420 608 519 048. Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč Montážní dělníci elektronických zařízení Dělník v elektrotechnice - montáž NN transformátorů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vyučení v oboru elektro, vyhláška č. 50/1978 min § 5, svářečský průkaz (svařování plamenem, MIG/MAG nebo TIG), fyzickou zdatnost, manuální zručnost, samostatnost, spolehlivost a zodpovědnost. Průkaz jeřábníka a vazače a VZV je výhodou. Zaměstnanecké benefity:1 plat ročně navíc, příspěvek na obědy, příspěvek na životní pojištění, poukázky na podporu zdraví, možnost rekreace na firemních chatách, možnost osobního rozvoje a profesního růstu, zázemí ryze české soukromé společnosti.. Pracoviště: Elektrokov, a.s. znojmo, Kotkova, č.p. 3582, 669 02 Znojmo 2. Informace: Petr Hrbek, +420 733 393 392.

Ilustrační foto.

S nedostatkem lékařů má pomoci nábor studentů i stipendia

Ilustrační foto.

Traktorista nedal přednost motorkáři. Na místě musel pomáhat vrtulník

Martin Zahradník: Umístění našich lukostřelců byla pořádná třešničk

Znojmo – Skvěle zvládnuté mistrovství republiky dospělých v terčové střelbě, které se ve Znojmě konalo úplně poprvé, má za sebou znojemský lukostřelecký klub. Kromě samotné organizace akce se zaskvěl i úspěchy v soutěžních kláních. V mix týmech vystříleli stříbrnou medaili Zuzana Škarková s Karlem Neuwirthem. Ten vybojoval ještě bronz v individuální disciplíně reflexní luk.

Stovky závodníků. Řidiči u Břeclavi ignorují radar

Břeclav – Tempem 127 kilometrů za hodinu se řítil řidič po silnici I/55 u Břeclavi. Rychlost je tam přitom omezená na sedmdesátku. A nebyl to zdaleka jediný hříšník.

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Podyjí bude mít nové zóny. Jako první park v zemi

Znojmo – Více lesů ponechaných přírodnímu vývoji a první krok k většímu otevření některých lokalit pro návštěvníky představuje nová podoba zón Národního parku Podyjí. Správci Podyjí ji s Radou parku projednali jako první v republice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT