VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psychicky nemocným pomáhá doma. Práce v terénu má smysl, říká Zárubová

Znojmo /ROZHOVOR/ – Více než rok se snaží lidem s duševním onemocněním pomoci přímo v jejich domácím prostředí Terénní tým Znojmo, který zřizuje Práh jižní Morava. Jejich klienti dostanou možnost, jak učinit život s nemocí snesitelnější. Profesionálové jim navíc pomohou navrátit se znovu do běžného života. Pomoc míří také k členům rodiny. Právě pro rodinu je totiž duševní onemocnění jejich blízkého velkou zátěží a v současné době je Terénní tým Znojmo v okrese jedinou službou svého druhu. Vede jej Klára Zárubová.

12.11.2017
SDÍLEJ:

Klára Zárubová vede terénní tým Znojmo, který zřídila oranizace Práh jižní Morava. Pomáhají lidem s duševním onemocněním.Foto: Deník / Pergrová Ilona

Jak jste se dostala k práci v Prahu?
Praxi v sociálních službách už jsem měla. Reagovala jsem na nabídku práce vedoucí terénního týmu. Nová příležitost mě zaujala v tom, že nabízela práci s lidmi s duševním onemocněním v jejich přirozeném prostředí. Většina sociálních služeb, které jsem poznala dříve, takto nefungovala. Práh mě oslovil mimo jiné tím, že boří mýtus o schizofrenii. Mezi lidmi panuje všeobecně rozšířený názor, že nemocní si zaslouží být zavření doma, aby neohrožovali ostatní. Ostatně, také moje blízké okolí reagovalo na novou práci poměrně negativně. Obavy ale nejsou na místě. Lidé s duševním onemocněním totiž velmi často obrací násilí proti sobě. Existuje spousta statistik hovořících o tom, že mnohem nebezpečnější jsou mladí muži v autech než lidé se schizofrenií.

V čem spočívá vaše práce?
Propojujeme sociální a zdravotní poskytování péče. V týmu je kromě sociální pracovnice i psychiatrická sestra, spolupracují s námi psychiatr a psycholog. Podobné týmy fungují v Brně nebo v Praze. Klienti nemusí docházet za odborníky. Naopak, ti dojíždí za nimi domů, kde jim aktivně nabízí pomoc a podporu v těžké situaci.

Jak získáváte informace o klientech?
Existuje spolupráce s psychiatrickým oddělením ve Znojmě. Lékaři nám vytipovávají klienty, kteří jsou vhodní pro terénní služby. Navíc nově navazujeme spolupráci s psychiatrickými ambulancemi, praktiky i obecními úřady. Obrací se na nás také členové rodiny, kteří zažívají s nemocnými obtížné situace. O lidech, kteří potřebují pomoc, se také dozvídáme od sousedů nebo majitelů domů. Pomáháme lidem, před kterými ostatní zavřeli dveře. Daří se to, lidé třeba dokáží po dvou letech vyjít z domu a jsou schopni navázat kontakt, i když dříve to pro ně bylo něco nepředstavitelného. Konkrétní práce může spočívat ve vyřizování sociálních dávek, invalidních důchodů, jednání s majiteli bytů, jednání o jiných možnostech bydlení či o zajištění psychiatrické péče. Pomáháme také prohloubit či urovnat vztahy v rodině i partnerské vztahy.

Jak obtížné je získání důvěry a navázání kontaktu?
Když přijímáme nové pracovníky, hned je upozorňuji na to, že nás klienti budou odmítat a vyhazovat. Pracujeme, na rozdíl od ostatních sociálních služeb, s klienty, kterým chybí motivace. Na místo se vracíme, snažíme se získat jejich důvěru, mluvíme například přes dveře. Často klientům totiž chybí potřebný náhled na jejich onemocnění. Náš tým poskytuje službu sociální rehabilitace. Smyslem je, aby člověk dokázal fungovat v běžném prostředí, které si k životu vybral. Chceme, aby naši klienti žili plnohodnotný život i přes přetrvávající symptomy nemoci. Mám na mysli třeba halucinace nebo bludy. Snažíme se, aby se i s těmito jevy negativními jevy s naší pomocí vyrovnali.

Můžeme ukázat vaši práci na konkrétním příběhu rodiny, která potřebovala vaši pomoc?
Měli jsme případ mladého chlapce, který se kvůli paranoidní schizofrenii opakovaně pokoušel o sebevraždu. Tatínek se domníval, že jde o pubertální záležitost. Nakonec byl mladík hospitalizován a zaléčen. Trpěl stále hlubokými depresemi. Lékařům se naštěstí podařilo jej zachránit. Mladý muž si nedokázal zorganizovat den a nezvládal základní péči o sebe sama. Díky pravidelnému kontaktu, podpoře u něj doma a spolupráci s jeho rodinou jsme dokázali pomoci. Nastavili jsme denní režim a nalezli vhodné zaměstnání na pár hodin denně. Zvýšila se jeho sebedůvěra a život dostal nový smysl. Začal dokonce plánovat do budoucna.

Pomáháte i s nalezením zaměstnání? Jak se vám to daří?
Máme smluvně navázaného zaměstnavatele, je to Igra Model. Tato firma nám nyní zaměstnává tři klienty. Snažíme se je podporovat v pracovním prostředí a dopředu domluvit takové podmínky, aby člověk práci zvládl. Řešíme také, jak lidé fungují ve vztazích na pracovišti a jak vnímají zapojení do kolektivu. Mohou mít také asistenta přímo na pracovišti, který řeší případné konflikty nebo jim předchází.

Lze nějak jednoduše zobecnit, kdo patří mezi vaše nejčastější klienty?
Mezi naše klienty patří lidé se závažným duševním onemocněním, jako je paranoidní schizofrenie nebo deprese. V důsledku své nemoci se často ocitnou v tíživé sociální situaci. Nemoc jim obrátí život na ruby a oni se v něm potřebují znovu zorientovat. Nabízíme podporu lidem starším patnácti let. Řada našich klientů navíc onemocní po dokončení střední nebo vysoké školy. Nemají žádnou pracovní zkušenost, pobírají invalidní důchod a jsou závislí na rodičích. Máme i klienty, kteří onemocní později a nejsou schopni se znovu navrátit do původního zaměstnání nebo se postarat o rodinu. Pomoc potřebují také rodinní příslušníci. Často se setkáváme s matkami, které zůstávají s dospělým synem nebo dcerou samy. Onemocnění provází často ztráta náhledu, lidé si neuvědomují, že jsou nemocní. Nejsou schopni využívat zdravotnické péče ani sociálních výhod.

Kolik lidí pracuje v Terénním týmu Znojmo a o kolik klientů se starají?
Nyní je nás šest. Tým tvoří sociální pracovníci, psychiatr, psychiatrická sestra a psycholog. Do konce roku tým rozšíříme a do spolupráce zapojíme také znojemské ambulantní psychiatry a psychology. Staráme se nyní o padesát aktivních klientů s duševním onemocněním a dvacet jejich rodinných příslušníků.

Co je pro vaši práci důležité do budoucna?
Naším cílem je koordinovat celý systém a vytváříme metodické centrum. Snažíme se propojit praktické lékaře, pracovníky sociálních služeb i probační a mediační služby, policisty, záchranáře i další odborníky, kteří se při své práci setkávají s lidmi s duševním onemocněním.

Kde se mohou zájemci o vaší práci dozvědět víc?
Lidé, které tato problematika zajímá, mohou dorazit 20. listopadu v pět hodin do znojemského kina Svět. Bude zde vernisáž výstavy komiksů švédského kreslíře nazvaná Isaak v úzkých. Komiks přeložila sestra naší klientky, která dělá „peer konzultanta“. Je odborným pracovníkem v týmu, který má vlastní zkušenost s duševním onemocněním. Ve Znojmě „peer“ zatím chybí, ale už máme tři zájemce.

Autor: Ilona Pergrová

12.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Dělnické profese - Dělnické profese Údržbář20 000 Kč

Stavební údržbáři budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: údržba výrobní haly a přilehlých prostor, praxe výhodou, samostatnost,. Pracoviště: Transelit int. servisní středisko s.r.o. - provozovna, Dobšická, č.p. 2296, 669 02 Znojmo 2. Informace: Ladislav Šaroun, +420 515 222 172.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební truhlář20 000 Kč

Stavební truhláři Truhlář - technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: stavební práce v rámci Jihomor. kraje, praxe min. 2 roky, doprava vlastní, inf. tel. nebo mailem. Pracoviště: Joka moravský krumlov, s.r.o. -mk, 671 71 Hostěradice. Informace: Josef Chovanec, +420 725 754 131.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce16 000 Kč

Prodavači textilu, obuvi a kožené galanterie. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: prodejna s dětským značkovým oblečením, prodej zboží, péči o zákazníky a vzhled prodejny. Nabízíme práci v příjemném pracovním prostředí, možnost podílet se na úspěších a rozvoji světově známé značky. Bonusový systém. Profesionálně Vás zaškolíme. , Požadujeme komunikativnost, aktivní znalost němčiny, pracovní stálost a nadšení, elegantní vzhled a vynikající přístup k zákazníkům, znalost práce s PC. Praxe v maloobchodním prodeji min. 2 roky, přednostně dětská móda.. Pracoviště: Smartlife s.r.o.-prodejna, 669 02 Znojmo 2. Informace: Jarmila Janíková, +420 734 281 302.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce14 900 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka - Znojmo KFL Dukelských bojovníků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: Po-Ne, dvousměnný provoz, Očekáváme:, - praxi v pultovém prodeji výhodou, popř. zaučíme, - praxi v práci s pokladnou výhodou, popř. zaučíme , - spolehlivost, důslednost, časovou flexibilitu , - vyučení v oboru - výhodou , - trestní bezúhonnost , - zdravotní průkaz , , V případě, že Vás nabízená pozice zaujala, zašlete svůj životopis na email: brezovska.lucie@karlova-pekarna.cz nebo volejte na tel. 724 620 454. Pracoviště: Karlova pekárna - kaufland - dukelských bojovníků 156, znojmo, Jezuitské náměstí, č.p. 156, 669 02 Znojmo 2. Informace: , .

Zlatá Ester Ledecká
7

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

Videosouhrn Deníku – pátek 23. února 2018

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Komplikace. Orlům se vzdaluje play-off, padli s Fehérvárem

Znojmo – Ve hře je ještě dvanáct bodů, ale situace ohledně případného postupu do play-off je kritická. Hokejisté znojemských Orlů si připsali první domácí porážku v šestém zápasu nižší nadstavbové části. Orli doma podlehli maďarskému Fehérváru 1:2. „Pořád aspoň teoretická naděje je, nebudeme nic vzdávat,“ burcoval domácí kouč Miroslav Fryčer.

Když člověk potká sochu, přestane vnímat čas, tvrdí architekt Hrůša

Brno /ROZHOVOR/ – Umístit historickou sochu císaře Josefa II. na Dominikánské náměstí vyvolalo diskuzi, jestli tak velká socha před Novou radnici v Brně patří. Jedním z odpůrců takového umístění je architekt Petr Hrůša, který vytvářel na rekonstrukci náměstí studii. „Působila by tam s výškou přes šest metrů hřmotně až bizarně. Nehodí se ani k okolním domům. Dojmově by zastínila i architekturou budovy radnice,“ tvrdí architekt.

Hodonín dohání manko na sociálních sítích. Na Facebooku chce oslovovat mladé

Jižní Morava - Dvoustým člověkem, který sleduje facebookový profil města Hodonín, se ve čtvrtek stal redaktor Deníku Rovnost. Příhraniční město je na sociální síti teprve několik týdnů, ve srovnání s Břeclaví či Znojmem má ale několikaleté zpoždění.

V mrazu zápolili o zlaté nůžky. O vítězi rozhodovala kvalita práce i čas

Dolní Dunajovice /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Soutěžící jsou připravení v řádcích dvanáctiletého vinohradu v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku patřící vinařství Vinofrukt. Výstřel z pistole zahajuje v pátek dopoledne mistrovství České republiky v řezu vinné révy. I když až napodruhé. „Problém byl v tom, že pistole byla zajištěná,“ usmívá se Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, která je organizátorem soutěže.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT