Část lidí v Rakšicích u Moravského Krumlova přijde o slepice a další drůbež na zahrádkách. Lidé si mají dál všímat nemocných a uhynulých ptáků a chovatelé musí na radnici oznámit počty svých slepic a další drůbeže. Rozsáhlejší opatření nejsou nyní nutná. Den po zjištění ptačí chřipky se tak v Krumlově život vrací do běžných kolejí. „Oceňuji klid a rozvahu, se kterým se všichni s touhle záležitostí vyrovnali. Vše se obešlo bez paniky i hysterie díky profesionální práci všech zasahujících složek i dobrému přístupu médií," ocenil starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Čtěte také: Veterináři vyhubí tisíce kusů drůbeže i v plynových kontejnerech

Velkochov kačen u Týnského rybníka v Krumlově nákaza neohrozila. „Jsme v kontaktu s veterinární správou, řídíme se jejich pokyny. Chov je zdravý a uzavřený, drůbež venku nemáme. Dál budeme postupovat podle pokynů veterinární správy," řekl Pavel Bílek z náměšťské firmy, která středisko v Krumlově provozuje.

Kompletní informace o návratu ptačí chřipky najdete přehledně ZDE.

Veterináři rozhodli o likvidaci dvaceti drobných chovů v okolí místa prvotní nákazy. „O to se do konce týdne postarají právě veterináři s hasiči. Už dnes po poledni skončila uzávěra dvou ulic v Rakšicích i hlídková služba, kterou tam drželi hasiči," dodal ve čtvrtek starosta. Všichni lidé, kteří ve městě chovají drůbež, musí úřadům nahlásit počty. „Jde o povinnost, kterou chovatelům v ochranném pásmu ukládá zákon. Příslušný formulář najdou na našem webu, stavy drůbeže mohou ohlásit telefonicky, osobně nebo e-mailem," vyzval starosta.

Lidé, kteří o svou drůbež kvůli veterinárním opatřením přijdou, se dočkají odškodnění. „Půjde o náhradu ze státního rozpočtu, kterou vyřizují veterináři. V případě potřeby jsme jim připraveni poskytnout potřebnou součinnost," informoval Třetina. Zdůraznil, že lidé si mají nadále všímat nemocných nebo uhynulých ptáků. „To je povinnost, která platí dlouhodobě, každý takový případ je nutné ihned hlásit krajské veterinární správě, která prověří, zda nejde o nějakou nákazu," uvedl starosta.

Ještě ve středu večer veterináři zlikvidovali zhruba devadesátihlavý chov, ve kterém se nákaza v Rakšicích projevila. „Jednalo se o smíšený chov s asi devadesáti kusy nosnic, krůt, kachen, hus a perliček, ve kterém v posledních třech dnech onemocnělo deset kusů," uvedli veterináři s tím, že laboratorní vyšetření potvrdilo ptačí chřipku.