Bydlet ve stáří v novém bytě s krásnou vyhlídkou, na dosah mít masérské služby, lékaře a obchod. Takový sen se může lidem starším padesáti let splnit již za dva roky. Soukromý investor totiž neopustil od svého plánu na výstavbu komplexu, který poskytne bydlení dvaadevadesáti obyvatelům.

Nyní se projektanti a architekti museli vypořádat s připomínkami Národního parku Podyjí a komplikovaný byl také odkup pozemků od soukromých vlastníků. „Složité bylo řešení majetkoprávních vztahů. Vlastníci své pozemky prodávali prostřednictvím společnosti, která měla velmi striktní podmínky. Zejména jsme ale museli splnit požadavky národního parku. Jednalo se o výšku a šířku budovy a její začlenění do krajiny. Původní plán na ubytování sto třiceti zájemců jsme museli snížit na dvaadevadesát," přiblížil zástupce investora Martin Šána s tím, že nyní již čekají na územní rozhodnutí.

Se stavbou by mohli podle něho začít během příštího roku. „Také územní plán Vranova s naší stavbou počítá a s prostorem počítá jako s budoucím bydlením pro seniory," podotkl Šána.

Ptačí vrch
Jedná se o rozlehlý areál nad městysem směrem na vranovskou přehradu. Snaha o lepší připravení pro investora a následné využití lokality byla znát ve Vranově již řadu let. Snad každé tehdejší vedení radnice řešilo, zda má prostor zůstat městysi a jak jej smysluplně využít. Nyní by měly bezmála čtyři hektary v okolí bývalého rekreačního areálu začít pomalu ožívat. Svůj domov by zde v novém komplexu mohlo najít na devadesát lidí již za dva roky.

Doplnit, že svůj nový domov zde najdou i aktivní lidé starší padesáti let. „Půjde o komplex osmi budov, v kterých najdou své místo i lékaři, fyzioterapeuti či maséři. Chceme, aby zde obyvatelé žili aktivní a důstojný život a zhruba třetina klientů by mohla být z Rakouska," naznačil Šána.

Zájemci zde najdou buď malometrážní byty, nebo dvoupokojové byty, které mohou využít manželské páry.

Zástupci Národního parku Podyjí jsou s konečnou podobou projektu spokojeni. „Došlo k akceptování našich podmínek a požadavků. Nyní se již ve schvalovacím procesu nijak neangažujeme," zdůraznil ředitel parku Tomáš Rothröckl.

Záměr na zamýšlené využití Ptačího vrchu Vranovští vítají. „Plně ho podporujeme. Vím, že vše vázlo na projektu a jeho úpravách. Je důležité, aby budovy do prostředí zapadly," uvažoval starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Jak doplnil, plány investorů prezentovali již před dvěma lety v místním zpravodaji, nyní ale vše utichlo a místní lidé by se mohli domnívat, že plány padly.

Projekt za desítky milionů korun by mohl být první vlaštovkou svého typu na Znojemsku. Jeho tvůrci totiž ubytují všechny zájemce starší padesáti let a netrvají na pobírání důchodu, jako je to například v domech s pečovatelskou službou.

Konkrétní podobu mají plány na stavbu bytového domu pro důchodce v Hevlíně. V Blížkovicích i Šumné o takových záměrech také uvažují.

Již brzy by měla začít stavba bytového domu s desítkou malých bytů v Hevlíně. „Nemáme pro důchodce žádné bydlení. Proto jsme se rozhodli na místě bývalé staré školy postavit bytový dům podporovaného bydlení," uvedl před časem starosta Hevlína Antonín Pichanič.

Čtyřiadvacet bytů pro seniory plánují vystavět také v Blížkovicích a v bývalém hotelu v Šumné mají brzy bydlet také starší lidé. „Na přípravě projektu pracujeme. Příští rok bychom chtěli žádat o dotace a následně začít stavět," sdělil starosta Šumné Petr Cejpek.

V Dobšicích mají malometrážní byty budovat soukromníci.