Nového lídra budou mít určitě vítězové voleb ve městě před čtyřmi lety, sociální demokraté. Jeho nástupce a stranický kolega Jan Grois zatím vedení kandidátky komentovat nechce. „Rozhodovat bude místní organizace. O tom, jak bude kandidátka vypadat, chci mluvit nejprve s našimi členy,“ řekl Grois. Složení kandidátky a jméno lídra by měly být podle něho jasné do června.

Druzí na pásce před čtyřmi lety byli komunisté, další člen radniční koalice. „Za vedení okresu navrhujeme, aby kandidátku opět vedl zkušený lídr Petr Krátký, nynější krajský zastupitel,“ informoval předseda komunistů na Znojemsku Miroslav Vlašín.

Ilustrační foto.
Lidé chtějí cvičit venku. Workoutových hřišť přibývá

Do poloviny května zřejmě lídra oznámí i koaliční hnutí ANO, které před čtyřmi lety skončilo třetí. „Příští středu zasedne místní a oblastní sněm, který složení kandidátky projedná,“ řekl znojemský radní a poslanec David Štolpa.

Čas si ještě nechávají i znojemští lidovci. „Kandidátku připravujeme a představu o první desítce máme, výsledek sdělíme zřejmě koncem května či do poloviny června,“ sdělil lidovecký zastupitel Pavel Jajtner.

Občanští demokraté už svého lídra vybrali. „Místní rada navrhuje Karla Podzimka staršího. O podobě kandidátky rozhodne místní sněm během května,“ řekl předseda znojemských modrých Karel Podzimek mladší.

Nominaci lídra již dříve oznámili znojemští Piráti. „Z primárních voleb vzešel jako lídr Pavel Nevrkla,“ sdělil předseda Pirátů na Znojemsku Lukáš Dubec.

Studenti gymnázia, střední pedagogické školy a obchodní akademie pomáhají nemocné dívce Nelle. Za peníze ze sbírky koupili obraz, který namalovala.
Studenti pomáhají nemocné dívce. Za deset tisíc ze sbírky koupili její obraz

Nového předsedu si zvolil i spolek Pro Znojmo, stal se jím Jakub Krainer. O konkrétní podobně kandidátky ale budou členové ještě rozhodovat. „O složení kandidátky budeme v blízké době rozhodovat v primárních volbách, ty rozhodnou i o tom, kdo bude lídrem pro komunální volby,“ sdělil Krainer.

To, že strany a hnutí s potvrzováním svých lídrů zatím spíše vyčkávají, příliš nepřekvapilo sociologa Pavla Kovaříka, který znojemskou komunální scénu dlouhodobě sleduje. „Strany nespěchají, nechávají si čas, aby pak mohly jít do kampaně dobře připravené. To, že zatím s ohlášením jmen lídrů nespěchají, může být jak věc taktiky, tak zájmu a potřeby vše nejprve důkladně projednat,“ řekl Kovařík.

Jak dodal, příprava na komunální volby překvapení zatím celkově postrádá. „Neobjevila se žádná vysloveně neočekávaná jména nebo kandidátky, ale i to se ještě může stát. Téměř vždy se například nějaká nezávislá sdružení objeví. Spíše ale nepředpokládám, že by to byli, pokud se objeví, úplní outsideři,“ uvažoval Kovařík.

Ilustrační foto
304 milionů pro dopravu? Téměř vše na opravy mostů. Jsou v havarijním stavu

Před čtyřmi lety ve Znojmě lidé vybírali z desíti kandidátních listin. Sedm získalo mandáty.