Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rachot řehtaček oznámil začátek Velikonoc

Znojemsko /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Hlavně kluci s hrkačkami zastupují velikonoční obyčeje na Znojemsku. Dosídlený kraj je na zvyky chudší, říkají odborníci.

9.4.2009
SDÍLEJ:

Hrkání klapaček, hrkaček a trakařů namísto zvonění zvonů se ozývalo ve čtvrtek v pravé poledne v Mramoticích. Podle tradice totiž zvony odletěly do Říma a od čtvrtka až do soboty budou mlčet. Nahrazují je tedy místní hrkači.Foto: Deník/Sylva Pavlačková

Hrkaček, řehtaček a klapaček se chopili na Zelený čtvrtek kluci v mnoha vsích na Znojemsku. Mnohem víc si jich na pondělí chystá pomlázky. Lidových zvyků spojených s Velikonocemi, ale jinak lidé na Znojemsku mnoho nedodržují.

„Hrkání nahrazuje od večera Zeleného čtvrtku do Bílé soboty zvonění kostelních zvonů, které v tyto dny mlčí. Na Vranovsku je to zvyk, který třeba v Šumné nebo Štítarech žije spontánně, v dalších obcích jsme jeho oživení napomáhali, “ řekl vranovský děkan Marek Dunda.

Zvuk řehtaček a trakačů místo zvonů se nerozléhá všude. „Děti z rodin věřících, kteří pravidelně chodily hrkat, už odrostly. Dnes se v obci od tradice upustilo,“ řekl starosta Hnanic Jiří Musil.

Poměrně málo hrkačů se v posledních letech scházelo také v Banticích. „Letos jich už ale zase přibyde. V obci je hodně mladých rodin, proto se kluků schází a domlouvá víc,“ řekl starosta Bantic René Remeš.

Připomněl také další tradici, kterou Bantičtí drží. „V sobotu bývá klapání, kdy skupiny koledníků chodí dům od domu pro výslužku. Podobný zvyk dodržují i v některých okolních obcích,“ dodal Remeš.

Menší rozšíření velikonočních obyčejů na Znojemsku souvisí podle odborníků s tím, že do regionu je mnoho obcí zcela nebo zčásti dosídlovaných po druhé světové válce.

„Přišli lidé nejen z různých koutů republiky, ale třeba i Češi z Ukrajiny a podobně. Všichni si s sebou přinášeli svoje zvyky, které z počátku dodržovali v rodinách. Postupem času ale zanikaly a s nimi i tradice,“ řekl etnograf ze znojemského muzea Jiří Mačura.

Připomněl, že lépe zvyky přežily tam, kde do obce přišli lidé z jedné oblasti nebo několika blízkých si vesnic.

„Příkladem mohou být Bantice, kde je stále živé létání čertů, předvánoční zvyk z Valašska, který se dosud zachoval prakticky v původní podobě,“ dodal Mačura.

Hrkání a pomlázka patří k hlavním dochovaným zvyklostem nejen na Znojemsku. „Najdeme je po celé Moravě, pomlázka je samozřejmě oblíbená i ve městech, i když už nabyla jiné povahy a významu. Je to zvyk, který v různých podobách najdeme i u některých jiných Slovanů. U nás je ale zajímavé a ojedinělé, že se z pondělka stal fakticky hlavní velikonoční svátek,“ podotkl Mačura.

Ze zvyků, které již příliš rozšířené nejsou, připomněl vyřezávání jarních píšťalek a pletení vlastních pomlázek. „Někde také děti v pondělí hledaly dárečky od velikonočního zajíčka, což je ale zvyk přenesený až v devatenáctém století z Německa,“ doplnil.

Bohatší lidové tradice žijí na Znojemsku spíš o Vánocích. V Banticích létají před Mikulášem čerti, ve Vratěníně se na Štědrý večer lidé schází k vyhánění oveček a počátkem ledna pořádá už několik let Spolek přátel Hroznové kozy obnovenou hotařskou tříkrálovou koledu. Spolek se na obnovu lidových tradic, spojených s vinařským rokem, cíleně zaměřil a pořádá i několik dalších akcí během roku.

Jednu muzikantskou tradici chce o letošní velikonoční neděli založit Jiří Ludvík s cimbálovou kapelou.

„Chystáme obnovené velikonoční pásmo barokních a lidových duchovních skladeb. Chci v tom pokračovat i v dalších letech. Krásné duchovní velikonoční hudby je spousta, ale zejména ve Znojmě se moc nehraje,“ řekl Jiří Ludvík.

Autor: Martin Moštěk

9.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO
7

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Ilustrační foto

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Na Žižkov dřív. Nesmíme zápas prostát v koloně, hlásí Znojmo

Znojmo – Zatímco znojemští fanoušci, kteří pořádají výjezd, si v neděli ráno hodně zkrátí spánek, fotbalisté Znojma zamíří k duelu dvanáctého kola Fortuna národní ligy na Žižkově s předstihem o den dřív. Tradiční výkop na stadionu Viktorie čtvrt hodiny po desáté dopoledne je totiž pro přesun až od rakouských hranic rizikový. „Kolikrát nevíte, jestli do Prahy vůbec dojedete. Jedeme předem, což je jistota, že zápas neprostojíme v koloně na dálnici,“ zmínil znojemský obránce David Helísek.

AKTUALIZOVÁNO

Ovoce balí do plastů a ničí tím přírodu, diví se rodiče nad zdravými svačinami

Jižní Morava – Když Jana Hamšíková z Břeclavi před pár dny zahlédla na internetu snímek zachycující ovoce zabalené v plastu, zarazilo ji to. A nebyla sama. Příspěvek na sociální síti týkající se celostátního projektu Ovoce a zelenina do škol rozproudil debatu, zda zdravé svačiny pro děti nepředstavují zbytečnou ekologickou zátěž. 

Otrava metanolem: kauza se znovu vrací k soudu v Hodoníně

Brno – Už dvakrát odcházeli čtyři obžalovaní v metanolové kauze od Okresního soudu v Hodoníně jako nevinní. Krajský soud v Brně ve čtvrtek rozhodl, že se tam vrátí i po třetí. „Věc se vrací soudu prvního stupně,“ potvrdil předseda senátu Adam Kafka. 

Mladé holky skvěle zapadly. Už potřebujeme jen vylepšit souhru, hlásí kapitánka

Znojmo /ROZHOVOR/ – Kapitánka na nahrávce. Řeč není o žádné válečné situaci, ale o osmnáctileté volejbalové juniorce VK Pegas Znojmo-Přímětice Anně Leischnerové, která vede jako kapitánka znojemské hráčky v letošní sezoně první ligy juniorek. Spolu se svými spoluhráčkami v aktuální sezoně posbíraly prozatím čtyři body ze čtyř zápasů a patří jim střed tabulky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení