Sportovní akci uspořádali členové dobšického týmu Moped team S 11. Už tři roky jsou velkými nadšenci historických strojů a do mopedů se doslova zamilovali. „Díky kamarádům a jejich nadšení jsem se k týmu přidal a jezdím v pohodě a bez závad,“ říká Ladislav Rada.

Jeho sportovní kamarádi se mu smějí, že jezdí jako Rudolf Hrušínský. „Herec ve filmu Vesničko má středisková na cestách básnil, jezdil klikatě, pak někam narazil. A to jsem celej já. Jezdím pomalu, sleduji krajinu, ale vždycky dojedu,“ vypráví s úsměvem Rada.

Na silnicích jede pětašedesátikilometrovou rychlostí. Jak ale sám říká, jsou i takoví borci, co to na jedničku osolí devadesátkou.

Mopedista z Dyje občas jezdí i na závody, kde není důležité vyhrát, nýbrž zúčastnit se. „Jednu medaili jsem přesto dostal. Za nejstaršího účastníka závodu. Je mi pětašedesát,“ prozrazuje Rada.

Na mopedu jezdí kdykoliv to jen jde. A ani v zimě svůj stroj nenechává stát ladem. „Někdy si zajezdím i v zimě na sněhu,“ přiznává.

Jeho snem je zůstat u dvoukolové stopy co nejdéle. „Chtěl bych jezdit, jak jen mi věk dovolí a vychutnávat si krajinu,“ prozrazuje Rada.

Členové dobšického týmu mají mopedy F11 z roku 1956. Dřív by si stroj pořídili za zhruba dvanáct set korun. Teď už je to ale dražší koníček. Renovovaný moped stojí až dvacet tisíc. „Některé díly si musíme udělat, některé kupujeme na motoburzách. Cena náhradních dílů je docela vysoká. Čím starší moped, tím dražší. Je to ale naše záliba, která nás chlapy bere,“ říká Pavel Širůček z Dobšic, který organizoval sobotní závod.

To, že motoristická vášeň pohlcuje jen chlapy, už ale dávno není pravda. Do mopedů se zamilovala i Daniela Hrdá. „My jsme do motocyklů blázni celá rodina. Desetiletý syn už to zkouší na minibiku a dcera jezdí na skútru. Myslím, že jednou budeme na mopedech jezdit všichni,“ dodává s úsměvem závodnice.

Jelikož není technický typ, o stroj se jí stará manžel. Když má pak na cestách problém, spoléhá na muže. „Asi šest kilometrů před cílem na závodech ve Slatině se mi něco porouchalo a kolega mě na pásku od kalhot dotáhl do cíle,“ vzpomíná Hrdá.