Chovatelé králíků i hospodyňky na Znojemsku úpí. V regionu totiž tato drobná hospodářská zvířata kosí myxomatóza. A to nejvíce za poslední roky. Chovatelé musí nakažená zvířata likvidovat, hospodyňky zase hledají náhradu za oblíbeného králíka na smetaně.

Problémem navíc je, že veterináři počty nemocných králíků nehlásí státní veterinární správě. Přestože by podle zákona měli. „O výskytu nemoci nemáme hlášení ani od chovatelů, ani od soukromých veterinářů. Proto jsme nevydávali ani žádná mimořádná veterinární opatření. Veterináři přitom podle zákona mají povinnost výskyt myxomatózy hlásit. Pokud to nedělají, porušují zákon a hrozí jim i pokuty,“ řekl Ivan Přikryl z Krajské veterinární správy.

Myxomatóza se letos rozšířila z několika důvodů. Chovatelé si odvykli králíky očkovat, šíření nemoci navíc napomohlo teplé léto a větší rozšíření hmyzu, který myxomatózu roznáší.

„Každý den mi volá až pět chovatelů, že má u králíků myxomatózu. V posledních letech tolik případů nepamatuji. Obrana proti této nemoci existuje – vakcinace. S tou chce ale začít už na jaře a ne až nyní. O tom, že by se případy myxomatózy měly hlásit, nic nevím,“ uvedl veterinář Bedřich Kuřítka.

„Klinicky máme více hlášených případů myxomatózy, než v jiné roky. Neoficiálně to probíráme i s veterinární správou,“ řekl i přímětický zvěrolékař Petr Bazala.

Mnohem větší výskyt nemoci v tomto roce potvrzuje i veterinář Lubomír Borkovec. „Problém je v tom, že chovatelé očkují chovné samice. Nově narozená mláďata, určená na maso, už ne. Letos navíc vakcína nefunguje tak dobře, jako v jiných letech. Kmen nemoci je bohužel odolnější. Ochrana očkovaných zvířat je tedy asi jenom osmdesátiprocentní,“ vysvětlil Borkovec.

Podle zvěrolékaře by měl majitel nakažené zvíře, u kterého jsou jasné příznaky nemoci, okamžitě zabít a tělo zlikvidovat.

„To znamená spálit, zakopat minimálně půl metru pod zem či objednat asanační firmu. Ostatní jedince, u kterých se nemoc zatím neprojevila, by měl chovatel zabít taktéž a maso zmrazit či tepelně upravit. Na člověka, ani na žádné jiné domácí zvíře, se nemoc přenést nemůže,“ dodal veterinář.

K prevenci vyzývá všechny i Jan Ježek, který je sám chovatelem, ale přiděluje v celém regionu chovným králíkům čísla. „Kdo letos na jaře neočkoval, přišel o všechna zvířata. Mně z celého chovu, který čítá padesát králíků, uhynuly dva kusy. To ale jen díky tomu, že očkuji pravidelně,“ vypočetl chovatel.

I podle něj musí majitel nakaženého zvířete informovat veterinární správu. „Myxomatózou se ale nikdo nechlubí. Většinou zvířata zlikvidují lidé sami,“ dodal Ježek.

Myxomatóza je virové onemocnění. Králíkům začnou otékat oči a uši. Existuje proti ní očkování, ale pokud už zvíře nemoc dostane, nelze ho vyléčit.

Autoři: DANIEL SMOLA
MONIKA CHODĚROVÁ