Připravit výběr firmy, která městu zajistí právní poradenství, rozhodli na svém minulém zasedání znojemští radní. Pro úřad přitom už pracuje pět právníků. Podle zástupců koalice je ale pro různé případy placená rada nutná.
„Rada pověřila tajemníka, aby připravil veřejnou soutěž na poskytovatele komplexních právních služeb. O samotném zadání bude rada ještě jednat. Pravděpodobně vyhlásí otevřené výběrové řízení,“ sdělil mluvčí rady Pavel Jajtner.
Radní původně jednali o zadání zakázky na ekonomické a právní poradenství. „Dohodli jsme se ale nakonec, že zatím necháme připravit zadání jen na právní poradenství. Původní návrh byl myslím příliš široký. Na druhé straně, odbornou právní radu může město potřebovat. O podmínkách soutěže budeme ještě jednat,“ sdělil radní Pavel Štohl.
Znojemská radnice v současné době zaměstnává čtyři právníky, s pátým má dohodu o pracovní činnosti zejména pro agendu v oblasti přestupků. „Všichni čtyři pracují na oddělení právním na sekretariátu starosty. Magistra Groisová má na starosti agendu odboru rozvoje, magistra Tvarůžková agendu majetkového, doktorka Vajsová oddělení vede, řeší zejména stížnosti a petice občanů a například spolupracuje na vydávání právních a interních předpisů. Doktor Křikava má na starosti zejména vyvlastňovací řízení a účastní se kontrol v oblasti loterií, tombol a výherních automatů. Dohodu o pracovní činnosti má město s doktorem Štěpanovským,“ vypočítala mluvčí radnice Renata Šimečková.
Město podle radních přesto placenou pomoc právní kanceláře potřebuje. „Městští právníci řeší běžnou agendu. Jsou ale případy, kdy město kvůli složitosti nebo nezvyklosti problému dobře prověřený názor externí firmy potřebuje. Podobná praxe byla ostatně zvykem i za bývalých starostů Balíka i Nezvedy,“ argumentoval Jajtner.
Podle místostarosty Pavla Balíka souvisí příprava zakázky se střídáním stráží na radnici. „Důvodů pro vypsání nové soutěže je víc. Patří k nim i to, že vedení města chce právní poradenství, které nebude spojeno s tím, co se dělo v minulých letech,“ uvedl Balík a poukázal na to, že řízení na právní kancelář vypsal i bývalý starosta Petr Nezveda, který střídal v úřadě jeho.
„Za mého starostování dělal pro město externě doktor Severin. Myslím, že to bylo levnější, než právníci v posledních čtyřech letech. Ale konkrétní čísla po ruce nemám,“ řekl Balík.
Nezveda považuje placené externí právní služby za potřebné. „Úřad samozřejmě zaměstnává lidi s právním vzděláním. Ale agenda, se kterou se město setkává, je velice rozsáhlá a spory složité. Cena zakázky v každém případě závisí na předmětu a době trvání smlouvy. Pokud si dobře pamatuji, za našeho vedení platilo město kanceláři měsíčně sedmdesát nebo devadesát tisíc korun,“ sdělil bývalý starosta.
Podle neoficiálních zjištění Znojemského deníku měli radní na stole návrh na zakázku komplexního poradenství v ceně do dvou milionů korun ročně.
Další okresní města v širším regionu řeší zajištění právních služeb různě. Například Hodonín spoléhá hlavně na právníky zaměstnané na radnici. „Služeb externích právníků využíváme velmi zřídka, například při zastupování před soudem nebo v pracovněprávních věcech. Bývají to jeden až dva případy za rok. Jinak využíváme služeb právníků města,“ sdělila mluvčí hodonínské radnice Petra Kostásková.
Blanenská radnice zaměstnává čtyři právníky, trvale využívá externích právních služeb v bytovém hospodářství a na jednotlivé složité případy najímá specializované kanceláře.
S externí firmou dlouhodobě spolupracuje radnice v Třebíči. „Na smlouvu o právní pomoci si radnice najímá tři právničky z jedné kanceláře. Zabývají se záležitostmi v oblasti památkové péče, výstavby a dalších agend v oboru státní správy. Město kanceláři podle smlouvy platí ročně milion šest set tisíc korun,“ sdělil mluvčí radnice Ivo Přibík.
Mimo to má město právníky v čele kanceláře tajemníka a odborů správních činností, správy majetku a sociálních věcí.