Po necelých třech letech a sílící kritice kvůli nenaplněným plánům soukromého nájemce si znojemští radní berou zpět Radniční a Vlkovu věž. Rozhodli o ukončení nájemní smlouvy. Po vypršení příslušných lhůt se obě památky vrátí do správy města.

„Obě věže by mělo obhospodařovat město nebo Znojemská Beseda a ne soukromá osoba, která navíc chtěla na Vlkově věži provozovat hostinskou činnost,“ řekl místostarosta města Jan Grois.

Bývalí radní pronajali v roce 2008 věže Milanu Trojanovi s tím, že soukromý provozovatel dokáže pamětihodnosti ozvláštnit a přitáhnout k nim pozornost turistů. V Radniční věži posléze vznikl informační bod pro cykloturisty a Trojan mluvil i o záměru zřídit ve Vlkově věži kavárnu. Turisté a pak i představitelé města byli ovšem nespokojeni s omezováním otevírací doby a nepřístupností Vlkovy věže.

„Předpoklad byl takový, že když se o provoz bude starat nový majitel, bude tak mít lepší možnosti pro využití věží. Plánoval, že zde bude mít spoustu jiných aktivit a přinese i velký nárůst v návštěvnosti. Opak je pravdou. Ukázalo se, že městská organizace může službu provozovat lépe než soukromník,“ zlobil se v květnu tehdejší ředitel Znojemské Besedy Oto Mašek.

Předání objektů

Milan Trojan zrušení smlouvy vzal na vědomí. „Zatím nevím, jak se dohodneme na předání objektů. Uvidím, na co bude město ochotné přistoupit. Jsou tu určité investice, provedli jsme stavební úpravy, vyřídili studii využití pro Vlkovu věž i statický posudek. Věřím, že nalezneme společnou řeč při vzájemném vyrovnání,“ sdělil Trojan.

Končící nájemce vyslovil naději, že jeho představy nezapadnou. „Přál bych si, aby se naplnil záměr zatraktivnění Vlkovy věže, aby tam vznikla ona kavárnička. Bylo by to ve prospěch města i turistů. A je už na vůli radních, jestli se o to postará město nebo Trojan. Tak byla postavená smlouva, s tím rizikem jsem do věci šel,“ dodal Trojan.

Návrat obou dominant historického jádra Znojma do správy města uvítal i šéf znojemské průvodcovské agentury Lukáš David. „Osobně si myslím, že je to jediná možná varianta. Provozní náklady jsou totiž poměrně vysoké a jak jsem mohl v létě pozorovat, návštěvnost nebyla nijak závratná. Město je jediný možný správce z toho důvodu, že nikdo jiný nemá zázemí k tomu, aby mohl dobře zajistit program,“ řekl David. Lákat turisty na zajímavé historické stavby totiž podle něj nestačí.

„Jsou to velmi pozoruhodné památky, ale je nutné je v dobrém smyslu prodat, přitáhnout k nimi pozornost návštěvníků. Zavést například večerní prohlídky, nebo u příležitosti významných dat uspořádat zvláštní program,“ dodal David.

Výběrové řízení

Přípravu nového využití věží nechávají radní na budoucím šéfovi Besedy. „Na ředitele jsme vyhlásili výběrové řízení, zájemci splňující podmínky mohou posílat přihlášky do konce roku. Vymyslet a zajistit využití obou věží bude jedním z úkolů nového vedení,“ informoval Grois.