„Rada, která podnět projednala na svém posledním zasedání, ani kontrolní výbor, který se jím zabýval, nenašli v prodeji nebytového prostoru v domě Vídeňská 13 žádné pochybení,"sdělila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Kacetl kritizoval mimo jiné způsob stanovení a zejména snížení kupní ceny Podle soudního znalce, který posudek pro město připravil, je dům na Vídeňské 13 sto šedesát šest let starý a předpokládaná životnost stavby je podle něj dvě stě let. Výše opotřebení je tak prý třiaosmdesát procent. Tímto procentem pak znalec snížil tabulkové ohodnocení prodejny. Z více než dvou milionů korun tak odhadní cena rázem spadla na tři sta padesát jedna tisíc. Podle Kacetla byl přitom dům postaven nebo zásadně přestavěn třicátých a čtyřicátých letech dvacátého století. „Stáří sto šedesát šest let je tedy lživé. Obchodní jednotka pak byla v druhé polovině dvacátého století očividně modernizována, což vůbec nebylo při výpočtu opotřebení vzato v úvahu," uvedl v podnětu Kacetl.

Podle Pastrňákové to na správnosti ceny nic nemění. „Stávající technický stav budovy vyžaduje rozsáhlé opravy a výměny vymahatelné stavebním úřadem. K rekonstrukci domu, na níž upozorňuje pan Kacetl, je potřeba uvést, že rekonstrukce byla provedena před asi sedmdesáti lety a části budovy, jichž se rekonstrukce týkala, jsou již dnes opět za technickou životností, a proto již nezvyšují hodnotu stavby a v zásadě k nim nelze přihlížet," argumentovala mluvčí.

Zastupitel Kacetl vyřízení svého podnětu kritizoval. „Nepřekvapujeme mě, že si radní stojí za svým, ale to, jak město můj podnět projednalo ukazuje především naprosté selhání činnosti kontrolního výboru, který měl alespoň zadat kontrolní posudek Další postup nyní uvážím, protože tohle už je možná zralé i na trestní oznámení," řekl Kacetl.

Předseda kontrolního výboru Petr Krátký nad kritikou na svůj výbor pokrčil rameny. „Výbor podnět projednal, rozhodl, jak rozhod. Náš závěr jsme postoupili radě. Mínění pana Kacetla je mínění pana Kacetla. Nemám, co bych k tomu dál říkal," uvedl zastupitel.

Starosta Znojma Vlastimil Gabrhel odmítl i námitku, že město prodejnu prodalo příliš levně. „Pokud jde o prodejní cenu, znalecký posudek je pro nás pouze odrazovým můstkem. Město prodalo nebytový prostor za tržní cenu, která odráží objektivní poptávku trhu a ne subjektivní dojmy a pocity pana Kacetla nebo kohokoliv jiného. Prodej nebytového prostoru byl i řádně vyvěšen na úřední desce i u organizátora prodeje, který navíc volné prostory nabízí i přes realitní kancelář. To, že se přihlásil pouze jeden zájemce, nemůžeme my ani organizátor prodeje nijak ovlivnit," řekl Gabrhel.

Někteří znojemští podnikatelé ovšem poukazují na podmínky prodejů nebytových prostor a tvrdí, že poptávku omezují. „Stávající nájemník má předkupní právo a každý uchazeč, vyjma právě nájemce musí u každé nemovitosti, na kterou chce podat nabídku, složit kauci ve výši osmdesáti procent odhadu. Tak nerovné podmínky prostě znamenají, že nájemce ani nebude soutěžit, počká, zda se někdo přihlásí a nabídku dorovná. Proto také kupní ceny příliš nestoupají nad odhad," hodnotil jeden ze znojemských podnikatelů, který sleduje realitní trh ve městě. Redakce jeho jméno zná, ale respektuje jeho přání, aby je v této souvislosti neuváděla. Podnikatel označil některé z nabízených provozoven za zajímavé, o koupi se ale zatím neucházel. „Kauce jsou sice vratné, ale tolik peněz člověk v šuplíku nemá, aby je nechával ležet na účtech města a zkoušel soutěžit o několik provozoven v naději, že u jedné uspěje," dodal podnikatel.