Znojemští radní, zejména díky hlasům sociálních demokratů, v úterý Jelínka propustili ve zkušební době.
Odvolaný ředitel tvrdí, že měl dojem, že podnik místo něj chtěla řídit rada. „Oficiálně zatím nic nevím. Počátkem týdne mi volal pan starosta a dal najevo svůj pocit, že komunikace mezi námi není příliš dobrá. Říkal, že chce tuhle záležitost otevřít na radě,“ uvedl Jelínek.

Mluvčí rady, lidovec Pavel Jajtner, ale potvrdil, že rada ředitele už odvolala. „Rada města Petra Jelínka odvolala a na obsazení funkce vypíše město nové výběrové řízení,“ sdělil mluvčí a všechny další otázky odkázal na starostu.

Lidovecký místostarosta Pavel Balík si též od rozhodnutí udržuje odstup. „Městské lesy spadají pod odbor rozvoje, který řídí pan starosta. Je proto na něm, aby věc vysvětlil,“ uvedl Balík.

Balík byl členem komise, která v květnu ředitele lesů vybírala. „Můj hlas dostal, protože jsem byl přesvědčen, že z uchazečů je nejerudovanější a lesy bude řídit dobře,“ pokrčil rameny Balík.

Nynější lídr nestraníků, radní Miroslav Kavka, odmítl jednání jakkoliv komentovat. Jeho kolega Jiří Ludvík se omezil na diplomatický postřeh. „Měl jsem dojem, že si oba aktéři vzájemně nerozumí,“ podotkl Ludvík.

Podle zjištění Znojemského deníku od několika zdrojů blízkých jednáním hlasovali pro odvolání ředitele sociální demokraté a Miroslav Kavka. Tři ostatní zástupci koaličních partnerů pro vyhazov ruku nezvedli. Sám starosta Kaššai odvolání odmítl komentovat s tím, že ještě není podepsané usnesení rady.

Porušování směrnic

Exředitel Jelínek zdůraznil, že konkrétní důvody svého odvolání nezná. „Rada samozřejmě má právo mě odvolat. Jsem jen velmi zvědav na důvody pro její rozhodnutí. Vedle problémů s komunikací jsem zaslechl také něco o porušování vnitřních směrnic. To je ovšem hodně zvláštní argument,“ uvedl Jelínek.

Připustil, že Městské lesy sklidily kritiku od auditora, který hodnotil fungování organizace v prvním pololetí. „Měli jsme porušit zákon o účetnictví tím, že jsme neměli předem schválené všechny nákupy a další účetní operace. Postupovali jsme ovšem podle směrnic, které platí už snad osm let. Navíc já jsem do funkce nastoupil v polovině května,“ podotkl Jelínek.

Zdůraznil, že dělal vše proto, aby městským lesům prospěl. „Když jsem nastupoval, byl hospodářský výsledek organizace minus pět milionů. Kvůli machinacím a veletočům totiž nebylo hotové výběrové řízení na firmu pro těžbu dřeva. Nyní už těžba běží, našli jsme osmnáct odběratelů. Ztrátu jsme snížili zatím o milion osm set tisíc. Očekával jsem, že do srpna se dostaneme na vyrovnaný výsledek a do konce roku do černých čísel,“ bilancoval Jelínek.